České Budějovice – Hra Kde líbají Múzy, kterou začátkem prosince premiéroval českobudějovický Kabaret U Váňů, na rozdíl od všech předchozích není z dílny Jiřího Suchého, kmotra tohoto hereckého uskupení. Tentokrát se totiž v rubrice autorů mimořádně objevují hned tři jména – Eda Váňa, Standa Kahuda 
a Pavla Nýdlová. Ti všichni se podíleli na vzniku nové kabaretní show se spoustou chytlavých písniček, vtipných replik a vynalézavých básnických zkratek. Však i podtitul představení tvrdí, že jde o veršování, co snad nikoho nezabije. Pokud ovšem dotyčného nesklátí záchvaty smíchu.

Děj odehrávající se v šantánu je jednoduchý a vlastně zanedbatelný, protože slouží hlavně k plynulému uvádění jednotlivých kabaretních výstupů, ať už jde o písničky s tanečním doprovodem či autorské bloky krátkých veselých veršovánek a prozaických miniatur.

Hra Kde líbají Múzy, kterou premiéroval Kabaret U Váňů začátkem prosince, nabízí chytlavé písničky, vtipné repliky a vynalézavé básnické zkratky.

Na prknech kabaretu debutuje po dlouhé odmlce Standa Kahuda se svým anglickým humorem, podávaným s kamennou tváří. Vedle krátkých veršovaných vtípků a minipříběhů zařadil i několik písniček se stejným humorným, ale přemýšlivým nábojem. Ve druhé části pořadu pak figuruje s Edou Váňou, který jako vždy i režíroval, v jakémsi básnickém duelu. V něm oba využívají květnatosti češtiny a nevyčerpatelných možností jazykových hříček. Nejednoho z diváků napadlo, že by nebylo špatné představení převést i do knižní podoby. Určitě by měla stejný úspěch jako Váňova knížka epigramických básniček.

Hudbu k novince složili Eda Váňa, Standa Kahuda a Jaroslav Peterka, s lehkostí ji naživo hraje klavírista Michal Bosák. V písničkovém a tanečním provedení exceluje také dámská část souboru s Pavlou Nýdlovou, která dělala choreografii, s Jiřinou Váňovou, Barborou Šanderovou 
a Pavlou Šafaříkovou. Navíc nadčasovost textové části je zárukou, že tento kabaretní kousek bude mít dlouhou životnost. Snad i v počtu repríz v příštím roce.

HANKA HOSNEDLOVÁ
Autorka je publicistka