Táborské nakladatelství Baobab je známé knihami pro děti. Na první pohled se zdá, že sem patří i komiksy francouzského výtvarníka a scenáristy Davida B. Komiksem se Baobab v minulosti příliš nezabýval, o to překvapivější je vydání knihy Zahrada ve zbrani a jiné příběhy zmíněného tvůrce, který do Tábora osobně dorazil a účastnil se festivalu Tabook. Kniha osciluje mezi bláznivou pohádkou, historickým příběhem a mýtem. Hned první povídka o zahaleném prorokovi, který přichází do chalífátu a mstí všechny týrané a utlačované, jako by vypadla z příběhů Tisíce a jedné noci a zároveň z některé povídkové knihy argentinského prozaika Jorgeho Luise Borgese. Ve druhé povídce vede sekta adamitů v okolí Tábora u řeky Nežárky boj za sexuální svobodu ve jménu Boha či Bohyně. Ukazuje čtenáři povědomou historii přerodu ekologické až liberální myšlenky v sodomistické znásilňování prvotní myšlenky a víry. Láskyplná idea se tady zvrtne, stačí jen chvilka nepozornosti. Ve třetí povídce vidíme, jak se vyrábí buben z kůže nebožtíka Jana Žižky a co všechno takový buben svým duněním zaviní. Žižka se tak prakticky reinkarnuje do bubnu, hinduista zajásá, křesťan žasne. Už nás nepřekvapí, že se venkovská bubenice do bubnu zamiluje. Tento příběh je o posedlosti láskou.

Zahrada ve zbrani je jedním ze dvou komiksů, které David B. představil v Táboře na festivalu Tabook. Dva ze tří příběhů zasadil autor do dob husitů a adamitů. Knihy vydalo nakladatelství Tabook.Při čtení jsem žasl, jak bohatou má David B. fantazii. Možná si řeknete, kde jsou historická fakta? Kde je zdravý rozum? Pokud však budeme komiks číst coby nový mýtus o naší minulosti, nezbývá nám než složit autorovi poklonu. Tady se propojují lidová vyprávění s legendami a tvoří novodobý mýtický epos. Všechny tři povídky sjednocuje coby červená nit šílená víra a nekritická posedlost. A to nejen náboženská, ale i ideologická a lidská. Povídky jsou odvyprávěny s úžasnou lehkostí, jsou čtivé a kresba evokuje kouzlo dětských knih. Obsahově ovšem směřuje k dospělému čtenáři. Kupodivu kniha poučí a pobaví zároveň.

Další knihou Davida B. v nakladatelství Baobab je Král Špunt. Příběh Bludného Holanďana potěší všechny, kteří si zamilovali pirátské příběhy, obzvlášť filmové Piráty z Karibiku. V komiksu jsou piráty kostlivci, co nemohou zemřít ani žít, a proto rabují a zabíjejí čas přepadáváním těch živých. Čas je pro ně relativní pojem, oni žijí v bezčasí. Jedné bouřlivé noci je však ze stereotypního drancování vytrhne nalezení malého mimina, z něhož se postupně stane Král Špunt. Chlapečka vychovávají po svém, takže si s nabíráním rozumu váží smrti a ze života má strach. Svým způsobem je Král Špunt pohádkou, zapadá tedy do edičního plánu nakladatelství. Autor dokázal vést příběh nebývale lehce, čtenáře pobaví a udrží jeho pozornost od začátku do konce.

Komiks vznikl na základě povídky Pierra Mac Orlana, je veselý i temný, kresba je charakteristická rychlou linkou s obrovskou nadsázkou. Jedná se o poetickou bajku o dětství, o přípravě na život, a vlastně i na smrt. „Ten příběh o dítěti, které se připravuje na život mezi mrtvými, mě dojal. Je to svým způsobem můj vlastní příběh,“ napsal David B.

David B. se narodil 9. února 1959. Vlastním jménem Pierre-François David Beauchard. Autor slavného autobiografického opusu Padoucnice, který bývá zařazován hned vedle Mause Arta Spiegelmana. Padoucnice vypravuje příběh očima autora, když byl ještě chlapec. Jeho starší bratr měl epileptické záchvaty, které ovlivnily osud celé rodiny. Padoucnice vyšla v Čechách v šesti knihách a je tím nejlepším, čím přispěl evropský komiks do dějin tohoto média.

David B. patří mezi nejvýznamnější francouzské kreslíře a komiksové tvůrce. Spoluzaložil nezávislé komiksové nakladatelství ľAssociation. Mezi jeho žákyně patří neméně slavná Marjane Satrapi, jejíž autobiografický komiks Persepolis se dočkal filmového zpracování a na Mezinárodním filmovém festivalu v Cannes 2007 získal zvláštní Cenu poroty. Jedná se o její vzpomínky na dětství a dospívání v Iránu, odkud musela nakonec utéct do Francie. Na místní poměry byla příliš emancipovaná, odmítala nosit zakrytou hlavu a ráda poslouchala Rolling Stones..

DAVID JAN ŽÁK
Autor je spisovatel