Největším lákadlem bude vystoupení oscarové dvojice Markéty Irglové a Glena Hansarda, ale jistě potěší i ukázky tradičních řemesel, dobové hudby, opulentní hostiny boha Luga či toulek nedalekými keltskými oppidy v Třísově a Třebanicích, doplněných komentáři odborníků i mystiků.

Hudební legenda

Festival zahájí v 16 hodin ukázka keltských řemesel, například tkalcovství, či mincovnictví v podání občanského sdružení Keltoi. Poté následuje Lugova hostina – rituální požehnání úrodě a plnému stolu za doprovodu skupiny Shivers.

Ve čtvrtek ve 14 hodin zažijí návštěvníci historický exkurz s astrologií a mystikou a dalším překvapením. Vše bude doplněno hudbou a poezií. Od 20 hodin pak vystoupí legenda keltské hudby a světově uznávaný hudebník Alan Stivell a předkapela Dick O´Brass.

Putování za Kelty

Poslední den festivalu zahájí ve 14 hodin putování po třebanickém hradišti, které pochází z pozdní doby halštatské a jeho budovatelé byli bezprostředními předchůdci historických Keltů. Hradiště využívali jako útočiště a pravděpodobně i jako místo náboženských setkání. Ve 20 hodin se fanoušci konečně dočkají vyvrcholení festivalu, koncertu Markéty Irglové a Glena Hansarda na Sokolském ostrově.

Alan Stiver je žijící legenda keltské hudby a je především bravurním hráčem na keltskou harfu, na niž hraje již od svých devíti let. Jeho hudbu lze přirovnat k elfským písním z bájného světa elfů.

Populární dvojice

O Markétě Irglové a Glenu Hansardovi se v poslední době mluví především díky zisku Oscara. Glen Hansard si v Českých Budějovicích zahrál již dvakrát, a to v roce 2004 a 2005. A protože se dvojice vrací pouze na místa svých dřívějších koncertů, přijíždějí také k nám. Při zakoupení vstupenek na oba hlavní koncerty bude pro návštěvníky zvýhodněná cena.

Lucie Jakschová