Básník Šumavy propojí země

„Klostermann ve svém díle dokázal skutečně mistrovsky zachytit jak přírodu, tak atmosféru a ducha Šumavy, charaktery a každodenní práci lidí, kteří na Šumavě žili. K jižním Čechám má vztah; jednak si jihočeskou tematiku vybral pro svůj román Mlhy na blatech a také tím, že svoje poslední léta života spokojeně prožil na zámečku ve Štěkni, kde zemřel. Karel Klostermann je pro nás v kontextu dnešní doby sjednocující se Evropy spisovatelem jak českým, tak evropským,“ osvětlil hlavní motiv organizačního propojení mnoha subjektů z České republiky, Bavorska a Horních Rakous hejtman Jihočeského kraje Jan Zahradník.

Návštěvníky Šumavy a celého jihozápadního regionu tak čeká osm výstav, čtyři nové publikace, 52minutový dokumentární film, semináře, besedy, soutěže, řada výletů, literární konference, přednášky a ostatní kulturní a turistické akce, jejichž koordinací byla pověřena Regionální rozvojová agentura Šumava se sídlem ve Stachách.

„Původní předpoklad zástupců kraje byl, že znásobíme aktivity; v původním zadání bylo zhruba dvacet konkrétních akcí, dnes je jich 75 a jsou zahrnuty v přehledném kalendáři. Postavili jsme Rok Karla Klostermanna na třech hlavních bodech: věděli jsme, že musíme oslovit mládež, takže musíme hledat cesty jak osobnost Klostermanna mládeži podsunout, dále jsme chtěli vyvézt Karla Klostermanna do Rakouska a Německa, a třetí věc je promítnutí do oblasti cestovního ruchu,“ uvedl ředitel agentury RERO Miloš Picek, který představil první publikační počin – knihu Volba profesora Klostermanna plzeňské autorky Marie Korandové, a filatelistickou známku s podobiznou usmívajícího se spisovatele, vydanou Českou poštou ve zvláštní emisi.

Mezi dalšími neméně zajímavými aktivitami jmenoval například rozsáhlou mezikrajovou letní slavnost v Kašperských horách nebo komiksovou podoba projektu nazvaného Klostermann do škol.

Miloš Picek dodal, že v tuto chvíli jde už o akce celorepublikového významu a jejich spoluorganizátory jsou muzea Jihočeské, Prachatické,

Českokrumlovské a muzeum v Kašperských horách, Sdružení Karla Klostermanna, Jihočeská vědecká knihovna, NP Šumava a agentura PRAAM, která představila nový informační server www. klostermann.cz.

Megaexpozice příběhu podmalby

Stěžejní akcí celého projektu by měla být na září plánovaná realizace výstavy v šesti sálech Jihočeského muzea. Ta pod názvem Příběh šumavské podmalby představí na ploše 900 m² Šumavu Karla Klostermanna prostřednictvím expozic sklářství, práce v lese, malované keramiky, nábytku, dobového oblečení, architektury a fotografií, na nichž se budou svými exponáty podílet všechna zmiňovaná muzea.

„Vycházíme z toho, že lidová podmalba byla nejvýznamějším fenoménem Šumavy, a my se pokusíme představit a dát do souvislosti podmalbu jako výraz ochrany a patronace života lidí na Šumavě v 19. století,“ uvedl ředitel Jihočeského muzea v Českých Budějovicích Pavel Šafr.

Částkou jednoho milionu korun se podílí Jihočeský kraj na obsáhlém projektu, jehož rozpočet financovaný z evropských fondů se pohybuje mezi deseti až dvanácti miliony korun.