Velkou vánoční událostí bude dnešní koncert Ivana Kusnjere v Bazilice. Vystoupení předního sólisty opery Národního divadla v Praze doprovodí Pražská komorní filharmonie.
Jaký je Váš vztah k adventu?
Snažím se zpomalit, trochu se pozastavit, ale přiznám se, že rytmus nastartované sezony se příliš zpomalit nedá. Proto je to jen v předvánoční atmosféře, kterou si doma uděláme. Držet půst se mi však moc nedaří…
Biblické písně Antonína Dvořáka jsou hudebními kritiky často nazývány prubířským kamenem. Z jakého důvodu?
Výklad obsahu Biblických písní může být několikerý. Je velmi těžké to vystihnout pouze psaným slovem. Každá jednotlivá píseň cyklu je svébytnou samostatnou částí celku a každá jde interpretovat několika způsoby. Doprovod orchestru nebo klavíru je vlastně velmi jednoduchý a stěžejním prvkem je text.
Vedete také nadační fond. Mohl byste jeho činnost našim čtenářům více přiblížit?
Nadační fond Fatum pomáhá finančně dětem a rodinám po předčasně zemřelých hudebních umělcích a také výkonným hudebním umělcům, kteří v důsledku vážného zdravotního onemocnění nemohou vykonávat svou práci.
Váš lahodný baryton a dokonalou techniku obdivují světové prestižní operní scény. Co stálo za vaším rozhodnutím účinkovat u nás na jihu Čech? Máte k jižním Čechám nějaký bližší vztah?
I když se převážně pohybuji v západních Čechách – odkud pocházím, ale také tam trávím většinu volného času na chalupě – do jižních Čech přesto pravidelně zavítám, a to hlavně na tzv. Švejkovu anabázi, kterou kdysi vymyslel a pak s přáteli každoročněprocházel můj tatínek. Ten také založil SPSSP – svaz přátel spolupráce s přírodou. Ve Vodňanech pobývala také moje první učitelka zpěvu, paní Jitka Jůzková, za kterou jsem o prázdninách jezdíval. A jako rybář? Samozřejmě – ryby!