Již několikrát jsme měli možnost setkat se s jejím mistrovským podáním irských písní, při nichž se doprovází na kytaru, ať už to bylo Pod Bílou věží, Pod Kamennou žábou či v komornějším prostředí kavárny.

Půlstovka balad

Tentokrát se její scénou, kde vystoupí v pátek 13.března, stanou prostory Café Once v České ulici č.2. Zhruba dvouhodinový pořad s exotickým názvem Baileid nah-Eireann čili Irské balady, začíná v 18 hodin.

„Jsou to sice irské lidové balady, nejstarší z nich je dokonce někdy ze 17.století, ale vesměs jsou to živé a známé písničky, které se zpívají dodnes. Mám jich v repertoáru okolo půlstovky, některé jsem získala z archivu BBC, kde je mají díky sběratelům v notovém i zvukovém záznamu. Texty jsou anglické, jen ojediněle jsou v některých písničkách kousíčky textu irsky,“ přibližuje zajímavou náplň svých vystoupení Věra Klásková, která má už trvalý okruh příznivců také v jižních Čechách. Kromě krajského města koncertuje rovněž v dalších jihočeských městech, ale také po Šumavě, velice hezky vzpomíná zejména na vystoupení v Římově, odkud mimo jiné existuje zvukový záznam koncertu. (Více na www.klaskova.cz)

Keltové v nás

Podle jejích slov jí vyhovuje spíše vnímavější prostředí kostelů, kaplí, klubů a kaváren než pódia velkých sálů. Jak sama říká, irská písnička oslovuje lidi, i když třeba nerozumí textu – ve většině z nás totiž kus toho dávného Kelta přece jen asi zůstává.

A zřejmě není náhodou, že si Věra vybrala právě tento žánr, ačkoliv po skončení studia na Ježkově konzervatoři vyzkoušela kdeco – od klasiky přes swing, šanson, spirituál, folk až po muzikál.

„Poprvé jsem se setkala s irskými písničkami vlastně díky česky přetextovaným věcem Spirituál kvintetu, to mi bylo asi dvanáct. Zaujaly mě a z tohohle semínka časem vyrostl trvalý zájem,“ říká písničkářka z České Lípy.

Její alba Raduj se a Pod irskou oblohou společně s pořízeným live záznamem z hradu Sloup obsahují pouze část jejích interpretačních možností, které příznivě ocenili i samotní Irové. A o čem vlastně Věra Klásková sní? O prázdninové cestě Irskem – s báglem, synem a – kytarou…