Nosili jste v sobě tajné přání poslechnout si některou z hvězd nejslavnějšího operního domu světa? Nebo jste dokonce snili o tom, zažít atmosféru jednoho z koncertů Metropolitní opery v New Yorku?

Díky novému projektu exkluzivních záznamů Metropolitan Opera: Live in HD budou mít diváci možnost během deseti operních představení přenášených do kinosálu Kotvy vidět živě výkony špičkových umělců na prestižní newyorské scéně.

Ještě před začátkem samotné sezony přímých přenosů nachystala newyorská Metropolitní opera pro své příznivce v neamerických teritoriích záznam ze zahajovacího galakoncertu jubilejní 125. sezóny.

Do devadesátiminutového sestřihu galakoncertu , který bude toto pondělí 29. září ke zhlédnutí v kině Kotva, bude zařazeno kompletní druhé dějství Verdiho opery La Traviata s fenomenální Reneé Fleming v titulní roli a uměleckým šéfem Met Jamesem Levinem za dirigentským pultem. Záznam bude dále obsahovat zdravici generálního ředitele Metropolitní opery Petera Gelba, interview s umělci a VIP, záběry ze zákulisí a konečně také upoutávky na nadcházející sezonu přímých přenosů.

„Dlouho jsme uvažovali o nějakém začlenění vážné hudby do sálu kina, protože má výbornou akustiku. Naskytla se možnost připojit se do těchto přenosů, které už probíhají s velkým úspěchem v pražských kinech. Začali jsme řešit, jestli to technicky zvládneme. Znamená to, že zvuk je přenášen přes satelit v HD (High Definition) rozlišení v prostorovém pětikanálovém zvuku 5.1. a projekce na plátno má vysoké rozlišení,“ říká vedoucí kina Kotva Jan Turinský.

„O úvodní představení, které je jakousi ochutnávkou galavečera, je už nyní velký zájem, přestože se bude přenášet už v 11.30 hodin dopoledne. Je proto třeba, aby si každý zájemce vyzvedl na pokladně včas volnou vstupenku, bez ní do kinosálu nebude vpuštěn,“ upozoňuje Turinský a dodává: „Myslíme, že prostory kina Kotva jsou pro tento žánr vhodné, a věříme, že to pomůže i opeře v jihočeském regionu.“ Projekt Metropolitan Opera: Live in HD byl zahájen před dvěma lety, kdy byla představení MET živě přenášena do kin v Severní Americe, Evropě a Japonsku. Generální ředitel Metropolitní opery New York Peter Gelb počítá s přímým přenosem operních představení do kin na sedmi stech místech po celém světě.

Celkový počet diváků těchto přenosů by podle něj mohl dosáhnout až jednoho milionu.

Předprodej vstupenek probíhá na pokladně kina Kotva, je možné si objednat také abonentky na pět a více představení. Rezervace v pokladně kina tel. 386 355 800 nebo na www.kinokotva.cz.

Více informací včetně podrobností o programu najdete na www.metinhd.cz.

Program přímých přenosů:


• 11.října 2008 – Richard Strauss / Salome, účinkuje Karita Mattila

• 8.listopadu 2008 – John Adams / Doctor Atomic – nové nastudování

• 22.listopadu 2008 –Hector Berlioz / La Damnation de Faust (Faustovo prokletí), dirigent James Levine, účinkují Susan Graham a Marcello Giordani – nové nastudování

• 20.prosince 2008 – Jules Massenet / Thaïs, účinkují Renée Fleming a Thomas Hampson – nové nastudování

• 10.ledna 2009 – Giacomo Puccini / La Rondine (Vlaštovka), účinkují Angela Gheorghiu a Roberto Alagna – nové nastudování

• 24.ledna 2009 – Christoph W. Gluck / Orfeo ed Euridice, dirigent James Levine, účinkují Stephanie Blythe a Danielle de Niese

• 7.února 2009 – Gaetano Donizetti / Lucia di Lammermoor, účinkují Anna Netrebko a Rolando Villazón

• 7.března 2009 - Giacomo Puccini / Madame Butterfly, účinkuje Cristina Gallardo-Domâs

• 21.března 2009 – Vincenzo Belini / La Sonnambula (Náměsíčná), účinkují Natalie Dessay a Juan Diego Flórez – nové nastudování

• 9.května 2009 – Gioacchino Rosini / La Cenerentola (Popelka), účinkuje Elīna Garanča