Kdysi se tam na cestách do svaté země zastavovali poutníci. Na zdech jsou vzácné fresky. Památka obřího významu. Jenže řád Maltézských rytířů, jimž strakonická komenda patří, zvažuje její prodej. Oficiálně to přiznat nechce, ale Deník zjistil, že o koupi už s johanity jednal i Jihočeský kraj. Kdyby se ovšem komenda dostala namísto veřejných do soukromých rukou, mohlo by to podle odborníků přinést řadu problémů.
Řádu schází peníze. Mluví se dokonce o tunelování. Proto by jim prodej pomohl. „Johanité potřebují rychle velké obnosy peněz. Jenže prodej soukromé osobě znamená velké ohrožení. Pokud by to nebyl někdo, kdo má extrémně rád památky, může se tam teoreticky zavřít, nikoho nepustí dovnitř a nikdo nebude vědět, co se tam děje," varuje historik umění Hynek Látal.
Reakce samotného řádu byla stručná. Šest otázek jeho zástupci zodpověděli jednou větou. „Před tím, než zákon (o restitucích – pozn.red.) podepíše prezident republiky, je velmi předčasné se k jakýmkoli majetkovým záležitostem vyjadřovat," vzkázala Lenka Hellerová ze Suverénního řádu Maltézských rytířů.
Pokud Václav Klaus zákon nevetuje, mohou johanité získat řadu lesů a rybníků. To by mohlo situaci změnit. „Potom by nemuseli hrad prodávat," myslí si Ondřej Fibich, jenž v areálu provozuje antikvariát a byl také členem řádu.
Problém je cena
O koupi komendy jednal s johanity bývalý krajský radní pro kulturu František Štangl. Možnosti byly dvě: buď dlouhodobý pronájem prostor, nebo koupě. Kraj s ohledem na význam památky dává přednost druhé variantě.
„Nicméně jsme se zatím nedobrali oboustranně přijatelné ceně. Navíc by se mělo finačně zapojit i město Strakonice: komendu využívá strakonické muzeum, které sice spravuje kraj, ale je především chloubou města. Proto jsem přesvědčen, že bychom dále měli pokračovat v jednání a směřovat ke koupi," řekl hejtman Jiří Zimola.
Určit reálnou cenu je složité. Podle některých názorů by kupce musel navíc investovat až 20 milionů, protože jsou uvnitř špatné stropy. Jistá je tak jen kulturně historická hodnota, jež je vysoká.
„Kupní tržní cena se dá těžko říct, může být pět nebo deset milionů. Ale když to nebude mít ekonomickou návratnost…," naznačil odhadce nemovitostí Stanislav Koumar.
Strakonická radnice se ke koupi staví odmítavě. Přitom by podle historika umění Látala měla mít na provozu komendy hlavní zájem. Starosta Pavel Vondrys argumentuje, že část hradu, která městu patří, je poměrně velká.
Vondrys: Komenda by měla zůstat johanitům
„Máme svůj díl a nezvažovali jsme, že bychom ještě něco kupovali. Komenda by měla zůstat v majetku řádu. Podporovali bychom, kdyby ji koupil kraj, ale je třeba dát další peníze do rekonstrukcí," popsal starosta.
Jak je na tom areál stavebně? Zvenčí působí dobře včetně fasád. Opravy staré několik let považuje Hynek Látal za chvályhodné. „Ale je pravda, že prostor křížové chodby je naprosto zjevně ohrožen vlhkostí, což se projevuje na freskách," myslí si Látal.
Přitom právě obrazy na zdech patří k zásadním hodnotám. Tamní fresková výzdoba z první třetiny 14. století je velmi ceněná a rozsáhlá včetně zajímavých motivů.
„Jednalo se o jednu z mála významných komend, které se staly opěrnými body na cestách poutníků do Jeruzaléma. Byla součástí velké sítě johanitské organizace, Strakonice měly mezinárodní význam," podotkl Látal, který bude mít 9. prosince od 16.30 hodin na místě komentovanou prohlídku v rámci projektu Oživme si Strakonice.
Strakonická komenda
Středověké sídlo johanitů. Zdobí ho vzácné fresky. Zahrnuje kapitulní síň i křížovou chodbu, jež má v pronájmu Muzeum středního Pootaví. Část svého sídla věnoval johanitům ve středověku Bavor ze Strakonic. Komenda, která je součástí hradu, patří řádu Maltézských rytířů. Muzeum tam pořádá výstavy, ta aktuální přibližuje zdobení stromku a historii vánočních ozdob.