Vyhrál v konkurenci jmen jako David Ondříček nebo Marek Najbrt. Do hlavní role agenta chodce by mohl obsadit někoho z bývalého Divadla Komedie. „Předpokládám, že David Žák nám bude při natáčení na Šumavě velkým rádcem a pomocníkem, protože tam zná každý kořen,“ říká 39letý Radim Špaček, který se při zpracování příběhu legendárního převaděče Josefa Hasila spojí s producentem Vratislavem Šlajerem.
Čím vás román Davida Jana Žáka zaujal, že jste o jeho zfilmování projevil zájem?
Román jsem četl sám od sebe, protože to téma mě samotného zajímá. S Vráťou Šlajerem jsme se dokonce bavili už o první Davidově knížce, o detektivce Ticho. Kdysi dávno, ještě v době, kdy jsem natáčel Pouta. Měli jsme Davida Žáka v merku, že je zajímavý, baví nás, co dělá, a teď se vytasil s takovým historickým tématem: odpor vůči brutální síle režimu. To nás chytlo ještě víc. Já jsem knihu dostal k Vánocům, četl jsem ji a pak mi Vráťa volal, že jsme v tendru na zfilmování a ať přijdu na schůzku s Davidem Žákem. To jsem zajásal. Četl jste to?
Jojo.
Mě jako čtenáře nadchlo, jak je román napsaný. Že se střídají úhly pohledu, vypráví různé postavy, je to skoro scénář, text je téměř filmově střihaný.
Měl jste tedy čtenářský zážitek, jak jej popisuje sám spisovatel, že lidé hltají román během několika dnů?
Jojojo. Přiznám se, že nejsem kdovíjak velký čtenář, musím si na knihy ukradnout čas a trošku se do toho nutit. Ale Návrat Krále Šumavy mě pohltil tak, že jsem ho přečetl za čtyři dny, a dost intenzivně.
David Žák zvažoval, zda se rozhodnout pro klasický film, nebo miniseriál po vzoru Hořícího keře. V čem vidíte výhody minisérie?
Rozsah událostí, postav, dějů, časový rozash - román začíná za války a pokračuje skoro až do současnosti - je pro 'obyčejný' celovečerák neúnosný. Kniha by se musela vykostit, a tím by ztratila na poutavosti. Byla by škoda udělat jenom historku o nějakém zbojníkovi a vyhodit to ohromné penzum lidí, které komunisti zavřeli. Proto je daleko vstřícnější několikadílná - nemusí být zrovna třídílná - série. Když jsme si s Vráťou poprvé volali, i já jsem nejdřív myslel na film. Ale pak jsme si říkali, že pokud by byla šance udělat minisérii, bylo by to výhodnější.
Sám spisovatel říká, že příběh by měl stát na letech 1948 - 1954. To musíte knihu ale stejně vykostit, ne?
Samozřejmě, že ano. Když jsme si s Davidem povídali, bylo to hledání stejné krevní skupiny, než nějaký kalkul, kdo dá víc peněz nebo kdo obsadí nejhezčí herečku. V tom jsme si docela padli do oka. Notovali jsme si v důrazu na to, že se nebudeme zabývat druhou světovou válkou, jak byl Josef Hasil někde v Pasově, že byl dobrodruh od mládí, ale že nám jde opravdu o jeho zápas s komunisty, což je přesně přelom 40. a 50. let. Jet do Ameriky a ukazovat, že pan Hasil ještě žije a že je čipera, to už tam taky nepatří.
Jak vnímáte postavu Josefa Hasila?
Přiznám se, že jsem obětí komunistické propagandy v tom smyslu, že samozřejmě znám Kachyňův film, ten plakát. Chvíli jsem se domníval, že je to příběh o něm. Díky knížce jsem pochopil, jak se z normálního esenbáka, který by byl možná i ochoten komunistům pomáhat, přerodil v tohoto zbojníka a špióna. To, jak je v románu vylíčen - David mluví o tom, jak musel Hasila trochu přesvědčovat, že je románová postava, takže musí mít i záporné vlastnosti, že je děvkař, který si užívá s paničkami u hranic - mě bavil. Má ohromný náboj, až neuvěřitelnou drzost, myslím, že může být velmi poutavá figura.
Asi už máte představu, koho obsadit do hlavní role.
Mám, ale nebudu to říkat. Když jsme dělali Pouta, tak jsem si myslel na jednoho herce, a když přišel na casting, nebylo to nic moc, a díky tomu jsme objevili Ondřeje Malého. Bylo by nefér, kdybych plácl nějaké jméno. Ale když si vezmete mladé české herce do 30 let, tak se určitě najde pár šikovných divokých klučinů, kteří budou mít charisma a kterým uvěřím, že jsou schopni takových kovbojek. Zas tak moc jich není, baví mě třeba herci z bývalého Divadla Komedie. Mám okruh, který se dá vytušit.
Zvažovali jste, jestli nějakou roli nedat i samotnému Josefu Hasilovi?
Říkal jsem, že je čipera, ale on už sem asi nepřijede, i s Davidem si jenom telefonovali. Já bych se s ním rád potkal, ale tyto filmařinky, fórky a pomrkávání na diváka moc nemusím. Předpokládám, že neobsadím ani sebe, ani žádný kámoše a asi ani pana Hasila. Kdo ví, jestli by mu to vůbec bylo příjemné.
Předpokládám, že základ příběhu se bude natáčet na Šumavě a reálných místech, kudy Josef Hasil chodil. Jaký je váš vztah k Šumavě, nakolik ji znáte?
(smích). To byl jeden zásadní zádrhel při pohovoru s Davidem: v nějakém rozhovoru jsem plácnul, že nerad chodím do lesa. A David se najednou vážně zeptal: vy prý nemáte rád les? Není to až tak. Netrpím žádným nepřátelstvím, i když je pravda, že jsem spíš kavárenský povaleč než nějaký zálesák. Ale Šumavu mám rád, byl jsem tam x krát. Bude asi složité najít lokace, protože - jak mě David upozornil - Šumava vypadá úplně jinak než tenkrát. Nechali ji zarůst, udělali z ní Národní park, tehdy byla úplně odlesněná, holá, louky. Nebudeme točit na úplně reálných místech, protože vypadají po 70 letech jinak, ale budeme hledat v tomto regionu, abychom věrně zachytili krajinu. Předpokládám, že David nám bude v tomto směru velkým rádcem a pomocníkem, protože tam zná každý kořen.