Zámeckou zahradu oživují výtvarné a pohybové dílny, které jsou ve všední dny určené pro školy a o tomto víkendu pro veřejnost. Děti si zde mohou například vyrobit vlastní loutky či plavidla, návštěvníky čeká divadelní představení i koncert.


„Festival je spojený s úžasnými aktivitami. Pro děti je to velký zážitek, hned na zahradě si pak začnou s vlastnoručně vyrobenými loutkami hrát svá divadelní představení,“ řekl kastelán Kratochvíle Vojtěch Troup. Až do 15. června je dopoledne i odpoledne připraven program pro školy vyplněný výrobou loutek a pohybovým ateliérem. Děti budou učit zkušení umělci, například Martin Lhoták, který se věnuje mnoho let výrobě loutek, dřevěných hraček a objektů a byl pedagogem na katedře scénografie DAMU, či Ondřej Mašek, scénograf a spolupracovník Divadla bratří Formanů.


Lektoři pohybového ateliéru nazvaného Cirkusová zahrada jsou herci a akrobaté z nezávislého divadelního seskupení Circus Sacra. „Formou hry a příběhu točícího se kolem cirkusu si děti osvojí základní principy, triky i tajemství jejich oblíbené disciplíny. Vyučují je trenérka gymnastiky, profesionální žonglér, herci a divadelní klaun,“ uvedla organizátorka festivalu Blanka Borůvková z Hafan studia.


O tomto víkendu byl také připraven bohatý program pro veřejnost, který kromě ateliérů zahrnoval i hudbu a divadelní představení. „Zájemci si vyrobili svá vlastní plavidla a pak je pouštěli ve vodním příkopu. Mám zkušenost, že to dětem působí velikou radost,“ dodal kastelán. Včera odpoledne se park proměnil v Cirkusovou zahradu, což je pohybový ateliér určený pro děti od pěti let, a nedělní odpoledne završila zahradní party před zámeckou cukrárnou, kde zahrála kapela Ponožky pana Semtamťuka.


Festival Kratochvilka je výsledkem dlouhodobé spolupráce Hafan studia a kastelána zámku Kratochvíle Vojtěcha Troupa při kulturních, zejména divadelních akcích.


Od roku 2005 je přehlídka pravidelně podporována granty ministerstva kultury.