Pohybová divadla, koncerty alternativních umělců, lekce moderního baletu a současného tance, ale i kurz Jak se stát pouličníkem nabídne v nadcházejících měsících studio Kredance, které sídlí v Riegrově ulici v Českých Budějovicích. Letos vstupuje do své druhé sezony.

„První rok jsme se hodně věnovali různým tanečním hodinám a kurzům, ale teď jsme díky festivalu Město v pohybu zjistili, že se tento prostor skvěle hodí i pro další věci. Chceme tedy, aby to u nás ožilo i hudbou, divadlem a dalšími uměleckými oblastmi,“ řekla zakladatelka Kredance Barbora Čepičková.

Na nové scéně by měla znít především alternativní hudba. Kredance přizval ke spolupráci Jaroslava Baštu, organizátora Mezinárodního festivalu jiné hudby Ostinato a budějovické Noise Assault Agency Budweiss (NAAB). Ti jsou podle Čepičkové klasickými kluby již unavení a myslí si, že v Kredanci může alternativní muzika vyznít lépe.

Přijede VerTe Dance

Na programu jsou již také dva jazzové koncerty, které připraví Jiří Grauer, dramaturg někdejší Solnice a Baziliky. „Víme, že dobré hudby je v Budějovicích dost, a proto tady určitě nebudeme pořádat třeba rockové koncerty. Mělo by tu být spíš místo pro zvláštnosti, specialitky,“ dodala Čepičková.

Studio v Riegrově ulici se otevře i divadelníkům. Opět by nemělo jít o klasická představení, ale prostor dostanou pohybová divadla. Čepičková by například ráda oslovila pražskou dvojici VerTe Dance a Divadlo Continuo. Navíc se představí uskupení KDC Company, které vzniklo minulý rok právě v Kredanci.

Zvláštností bude kurz Jak se stát pouličníkem. Ten začíná již 12. září a je určen dospělým. „Rádi bychom vychovali další skupinu lidí, kteří by mohli trochu oživit Budějovice. Naučíme je základy žonglování nebo práci s loutkou, především ale chceme vzbudit v lidech odvahu vyjít do ulice a nějak se prosadit,“ popsal Vjačeslav Nečunajev alias Kejklíř Slávek.

Pro kurz nejsou třeba žádné zvláštní předpoklady, vyzkoušet jej může každý. Přímo v krajském městě jsou pak podle Nečunajeva dobré podmínky pro pouliční umění. „Budějovice jsou jen speciální tím, že tu musíme diváky chvíli přemlouvat, aby se zastavili. Už se to ale zlepšuje, lidé si na pouličníky začínají zvykat a proto myslím, že by se v tom mělo pokračovat,“ doplnil.

Přípravka pro děti

V pondělí 12. září odstartuje v Kredanci také taneční sezóna. Děti od čtyř do šesti let mohou navštěvovat taneční či pohybově divadelní přípravku. Pro starší zájemce jsou připravené dílny, které vyvrcholí víkendy s VerTe Dance. „Výsledkem každého kurzu by mělo být nějaké vystoupení. Nechceme s dětmi soutěžit, na to jsou ve městě jiná studia,“ připomněla Čepičková.

Dospělí mohou chodit na moderní balet, street dance nebo latino danza.