Exponáty pocházejí ze sbírek řady muzeí a od dalších sběratelů, třeba zvonaře Michala Votruby z Myslkovic, i farností. „Vůbec poprvé bude k vidění 'krev' soběslavského zvonu, který byl zrekvírován v době první světové války," řekl jeden z autorů výstavy Petr Šťovíček.
Na návštěvníky čekají zvonečky vážící pár gramů i zhruba stokilogramový cymbál, tedy součást stroje věžních hodin. Doprovodné texty zasazují zvony do symboliky Vánoc, nechybí ani informace o historii soběslavských zvonů.
„Asi nejzajímavější je cymbál, zapůjčený z táborského muzea. Neví se, na které věži byl zavěšen, ale nechali ho vyrobit Malovci z Malovic v 16. století," uvedl Šťovíček. K dalším zajímavostem patří skleněné zvonečky z Jihočeského muzea. V 19. století je z čirého křišťálového skla vyrobili šumavští skláři. Jsou velice křehké, proto se jich dochovalo velmi málo. Místy je zdobí ornamenty, email i zlato.
Pozornost poutá kolekce barokních a renesančních srdcí zvonů z krásenského muzea. Zachovaly se po válečném zabavení zvonů. Nejvíce ale zaujala takzvaná krev místního zvonu. „Ten byl ulit asi v roce 1492. Z věže kostela ho po tři dny při válečné rekvizici sundávalo 12 vojáků. Nemohli ho snést, tak ho navrtali a shodili z věže," popsal Šťovíček. Někdo štěpiny z vrtání schoval a v muzeu se uchovaly ukryté v krabičce od sirek.
Výstavu zdobí i papírové zvonky ze školky, stejně tak staročesky ozdobené stromky. K expozici autory inspirovaly zářijové slavnosti zvonů, spojené se svěcením a vyzdvižením zvonu Petr Vok na kostelní věž. Výstava potrvá do 30. prosince.