Z těch, které připomenou Jana Husa a 600 let od jeho upálení, bude letos v Česku největší. Začne v červnu 
a Husitské muzeum v Táboře jí věnuje veškeré své výstavní prostory. Představí grafiky 
a obrazy, které má ve sbírkách, ale i exponáty zapůjčené z Národní galerie či Národního muzea. Jana Husa ukáže jako mnohostrannou osobnost, nastíní jeho význam pro dobu husitství i pro moderní paměť národa.

„On dodnes vyvolává určité otazníky, navíc většina Čechů nejsou věřící. Pokusíme se postihnout i to, co dnes Hus říká našim současným generacím, jestli českou veřejnost oslovuje a čím,“ řekl Zdeněk Vybíral, zástupce ředitele Husitského muzea. Jedním ze vzácných exponátů budou oltářní křídla 
z Roudník, památka z doby kolem roku 1480, kde je Jan Hus vyobrazen s prvomučedníky křesťanské církve.

Rodákovi z Husince se bude věnovat i několik dalších počinů. Třeba dvoudílný TV film, 
v němž Jana Husa hraje Matěj Hádek a který se natáčel mj. na Zvíkově a Orlíku. Jihočeská komorní filharmonie nastuduje husitský chorál, Alšova jihočeská galerie ukáže Husa v díle jihočeských malířů jako byli Ota Matoušek a Karel Štěch.

close Jana Husa a 600 let od jeho upálení připomene v jižních Čechách výstava v Husitském muzeu, Alšova jihočeská galerie, Jihočeská komorní filharmonie i film natáčený na Zvíkově a Orlíku (na snímku jako Jan Hus herec Matěj Hádek). zoom_in Novinkou v kulturním dění bude dvoudenní festival Páni Tau, plánovaný na srpen do Jindřichova Hradce a na Hlubokou. Půjde o vzpomínku na filmovou postavu a její autory, režiséra Jindřicha Poláka 
a scenáristu Otu Hofmana.

„Bude to hold dvěma velikánům filmové tvorby, jejich práci zejména pro děti, ale i pro dospělé. Ne jako klasická filmová přehlídka, ale jako rodinný program včetně dílen pro děti. První ročník se zaměří na Pana Tau a na poselství, které jako figura měl,“ řekla organizátorka Roxana Pfeffermannová.

Osu programu má Anifilm, festival animovaných filmů, který se odehraje 5. až 10. května v Třeboni. Představí seriál Legendy staré Prahy, ukázku novinky Jana Švankmajera Ze života hmyzu i nejlepší evropské filmy, nominované na cenu Cartoon d'Or, mezi nimiž budou vánoční speciál Paniky 
v městečku i snímek Pan Hublot, který získal Oscara. Zvláštní pásmo přiblíží švédskou animaci, cenu za celoživotní tvorbu získá Vlasta Pospíšilová. „Její animační i režijní umění patří již od dob, kdy začínala u Jiřího Trnky, k tomu nejlepšímu v českém animovaném filmu,“ řekla mluvčí Anifilmu Gabriela Zajícová.

close Základ programu má hotový festival Anifilm. V květnu nabídne v Třeboni i nejlepší evropské krátké filmy roku 2014, mezi nimiž je i film Pan Hublot, který získal Oscara (na snímku). zoom_in

První jména zveřejnilo několik hudebních festivalů. Musicfest Přeštěnice slavící 15 let hlásí kapely Chinaski, Katapult, Mňága a Žďorp či Wohnout; Mezinárodní hudební festival Český Krumlov, jejž zahájí korejská sopranistka Sumi Jo, nabídne 16 koncertů, kde zahrají mj. houslisté Pavel Šporcl, Václav Hudeček, kytarista Lubomír Brabec, trumpetista James Morrison s Big bandem Gustava Broma a zazní i americké muzikály.

Z divadelního dění se očekává přestavba sídla Divadla Continuo v Malovicích, jež bude stát 28 milionů, v Jihočeském divadle první režie nových šéfů opery dvojice Skutr 
i to, jak dopadne adaptace knihy Pes baskervillský na otáčivém hledišti, kde bude režírovat Petr Zelenka.
„Bude mu slušet podmračená atmosféra na blatech. Holmes a Watson jsou v podstatě klauni, což je vděčné. Holmes byl vlastně geniální feťák a měl svého lékaře, který mu drogy opatřoval. Charakterově je to lákavé a všichni se těšíme i na to, že to bude první detektivka na otáčku,“ řekl řežisér.

close Musicfest Přeštěnice ohlásil první jména na rok 2015, je mezi nimi i skupina Chinaski, na snímku zpěvák Michal Malátný. zoom_in Velká jména se objeví v galeriích. Tahákem Alšovky na Hluboké bude výstava Ilja Repin, ruské umění 19. a počátku 20. století. Zahrne na 150 exponátů, hlavně z Galerie výtvarného umění v Náchodě, jež vlastní největší repinovskou sbíru mimo Rusko.

„Je dost pravděpodobné, že budeme mít zápůjčku z Treťjakovské galerie v Moskvě, díla Smrt careviče Ivana a Krestny Khod, náboženské procesí. Na Hlubokou jezdí řada ruských turistů, nicméně v Československu nebyla velmi dlouho takhle velká výstava ruského umění,“ řekl ředitel galerie Aleš Seifert. Z dalších plánů zmínil Václava Hollara, Adolfa Trägera či expozici věnovanou rodu Buquoů.

Egon Schiele Art Centrum připomene Josefa Váchala. Kresby, obrazy, ex libris či knihu Šumava umírající a romantická. Expozici připravuje tým, který dělal v roce 1994 váchalovskou výstavu v Rudolfinu. Díla zaplní první patro, 1000 metrů čtverečních, pět sálů.

close Po Jiřím Kolářovi připomene Egon Schiele Art Centrum v roce 2015 další osobnost: bude jí Josef Váchal. zoom_in „Kdybych měla něco zdůraznit, tak dřevoryty z 10. let, soubor olejomaleb z 20. let a kreseb ze 40. let. Knihu Šumava udělal v pouhých 11 kusech, nevíme, kolik jich existuje, na naší výstavě budou ale dvě: jedna vázaná a jednu představíme rozloženou. Chceme jeho dílo postavit i do souvislosti s prací ateliéru Seidel a představit ho zahraničnímu publiku, což zde chybí,“ řekla ředitelka galerie Hana Jirmusová Lazarowitz.

Písecká Sladovna vsadí během léta na animovaný film. Plánuje výstavy spjaté s novými pohádkami Malý pán a Malá z rybárny. Na podzim bude podle šéfky Sladovny Terezy Dobiášové lákadlem expozice inspirovaná pohádkovou knihou Zahrada od Jiřího Trnky 
a kolekce zaměřená na fenomén časopisu ABC.

Mnoho akcí slibují rovněž oslavy 750. výročí vzniku města České Budějovice, které potrvají od března do prosince.