Z Hluku u Uherského Hradiště pochází nový šéf kultury v Třeboni, jenž nastoupí do práce v pondělí. Radní ho ve čtvrtek vybrali až ve třetím výběrovém řízení, zaujal je nejvíc z osmi adeptů. Josef Žajdlík tak po pěti měsících 'bezvládí' nahradí odvolanou Evu Potužákovou.

Město by se podle jeho slov mělo stát garantem nových forem a nových zážitků. „Nabídku chci odlišit od podobných institucí v okolí. Posílit image Třeboně, aby nabízela kvalitní a méně komerční kulturu ve všech žánrech s co největším diváckým zacílením," řekl 28letý Žajdlík, hráč na trombon, který absolvoval JAMU, VŠMU a studuje ještě kulturní management na Masarykově univerzitě.

Radní ho vybrali ve druhém kole třetího výběrového řízení, kam prošel jako jediný muž.  Zaujalo je, že jako mladý už má zkušenosti s organizováním kulturních akcí. „Má plnohodnotné vzdělání, odborné schopnosti a zároveň nás jeho osobnostní rysy přesvědčily, že je oprávněným vítězem. 
V koncepci vypíchl, že by bylo potřeba se starat i o kulturní život mladých, což bychom 
v Třeboni měli vylepšit, to mě velice oslovilo. Pak to, že ctí  určité konzervativní hodnoty, vnímá sílu historického centra a možnosti venkovních koncertů a představení," uvedl starosta Třeboně Jiří Houdek.

Více pronájmů

Záměrů  si s sebou z Moravy veze budoucí šéf odboru kultury a cestovního ruchu mnoho. Chce v co nejvyšší míře pronajímat prostory ke komerčnímu využití nebo místním na pořádání oslav. Rozvíjet bude spolupráci s uměleckými školami, hodlá nabízet stáže. Na dotaz, co považuje za kvalitní kulturu, ale žádné konkrétní jméno neřekl. Kultura podle něho nejsou jen akce samotné.

„Jde o to, jak město vypadá, jak se k sobě lidé chovají. Proto bych chtěl v co největší míře podporovat spolkovou činnost a zájmová sdružení, vznik nových kapel. Když bude mít někdo potřebu, podáme mu pomocnou ruku, můžeme dát prostory ke zkoušení, popřípadě zastupovat soubory. Když se lidé do kultury zapojí, zanechá to na nich určitý vliv," míní.

Organizátoři třeboňských festivalů ho hodnotí s kladným očekáváním. Ředitel festivalu Okolo Třeboně Pavel Barnáš si cení toho, že Žajdlík má rozhled. Upozorňuje ale, že nebude mít lehkou práci.

„Je dobře, že chce podporovat kulturu, která je nekomerční, byť nevím, jaká komerční kultura se v Třeboni děje. Náš národ potřebuje zkulturnění velice. Důležité je obnovovat tradiční hodnoty 
a navázat na to, co dělali naši předkové, kteří vozili kulturu na zámek, Petrem Vokem počínaje, kdy Třeboň byla jednou z nejvýznamnějších kulturních lokalit v zemích českých," podotkl Barnáš.

Třeboň si zamiloval

Šéf festivalu Třeboňská nocturna Miloš Končický doufá, že spolupráce se Žajdlíkem bude báječná. A posílá mu vzkaz: „Aby nepodlehl komerčním tlakům, aby uměl rozlišit mezi kvalitní věcí a nekvalitní a dokázal čelit slovům, že vše si na sebe musí vydělat. Protože kultura jako taková si na sebe bohužel vydělat neumí," komentuje Končický.

Proč se Žajdlík rozhodl pracovat na druhém konci republiky? Neuspokojovala ho kariéra muzikanta. „Je to sice krásné povolání, ale strašně těžké živobytí. Studoval jsem management, a jak jsem jezdil po kulturních střediscích, viděl jsem, že mnohde to nefunguje a štvalo mě to. Třeboň jsem si už zamiloval a přítelkyně taky," říká nový šéf, jenž žije v Brně.

Vedení radnice vidí jako zásadní Žajdlíkův úkol to, aby vytvořil pravidla toho, jak bude nový odbor fungovat. Čeká ho rovněž příprava letní sezony. „Těšíme se, že bude přicházet s novými nápady. Můžeme očekávat, že Třeboň bude kulturou žít ještě více, než žila doposud," dodal Jiří Houdek.

Josef Žajdlík (28)

Nový šéf třeboňské kultury pochází z Hluku u Uherského Hradiště. V kultuře se pohybuje od 15 let. Vystudoval konzervatoř 
v Brně, JAMU a bratislavskou VŠMU, hru na trombon. Posledním rokem studuje management v kultuře na Masarykově univerzitě v Brně. Již v 17 letech dělal kapelníka dechové hudby Šarovec. Založil i komorní kvinteto Brno Brass Instruments a agenturu Musicale Art Agency.