Podle ředitele Pavla Šafra to však žádné velké komplikace neznamená. Zaměstnanci nyní působí v náhradních prostorách a věnují se především depozitářům. „Jsem rád, že Jihočeský kraj dodatečné finance schválil. Výměna střechy je na místě. Chceme, aby sloužila alespoň padesát let a ne brzy zjistit, že jsme to měli udělat líp," dodal Pavel Šafr.

Do navýšení ceny se promítnou i další práce, které nebyly v původním projektu, například výměna hromosvodu či nákup vnitřních plastových oken místo plánovaných dřevěných.

Podle hejtmana Jiřího Zimoly je kraj coby zřizovatel připraven potřebné peníze uvolnit. „V rámci tak velké rekonstrukce určitě není pochyb o tom, že by se měla udělat pořádně. Když je střecha zničená krupobitím, nebudeme ji opravovat jen částečně," řekl. Původní projekt počítal 
s náklady téměř 105 milionů korun. Nyní vzrostou o 7,9 milionu. Datum kolaudace se posune o tři měsíce, tedy zhruba na květen 2014. Pavel Šafr ale zároveň připomíná, že otevření pro veřejnost je možné očekávat až v roce 2015.

Hlavním cílem rekonstrukce je vrátit budově původní poslání, tedy lépe ji uzpůsobit muzejním účelům. „Uvnitř postupně vznikaly kanceláře, depozitáře či dílny, kvůli čemuž výrazně ubylo výstavních prostor. Opravy mají tento stav změnit," vysvětlil Pavel Šafr.

Výrazným zásahem bude přesunutí hlavního vchodu 
z Dukelské ulice na Senovážné náměstí. Lidé tuto novinku sami žádali a mnozí se podle Šafra dokonce domnívají, že se tu vstup už nacházel. „To ale není pravda. Tyto dveře se nikdy jako hlavní nepoužívaly. Byly tu pouze pro případ, že by do muzea zavítala nějaká vzácná návštěva," doplnil.

Za novým vchodem vznikne impozantní vstupní prostor, kavárna a prodejna s upomínkovými předměty a publikacemi. Muzeum se tak chce přizpůsobit moderním trendům a nabídnout návštěvníkům lepší zázemí i služby. Cílem také je, aby se tu lidé zdrželi déle než jen na prohlídku.

Budova sice kvůli těmto úpravám přijde o dosavadní největší výstavní sál, ale to není velký problém. „Pro expozice nám zůstane dostatek místa, protože například kanceláře přestěhujeme do půdních prostor," uvedl Pavel Šafr. Jihočeské muzeum se orientuje na přírodní a společenské vědy. Do rekonstrukce tu byly stálé expozice přírody, pravěku a středověku.

I když je budova nyní uzavřená, neznamená to, že zaměstnanci nepracují. Přestěhovali se na čas do náhradních prostor, například bývalého areálu nemocnice v Resslově ulici nebo domu v ulici Fráni Šrámka. „Věnujeme se nyní hlavně depozitářům a snažíme se dělat výstavy jinde, mimo jiné ve vědecké knihovně nebo radniční síni. Rozhodně nelenošíme, muzejnictví zahrnuje řadu činností a výstavy jsou jednou součástí," uzavřel Pavel Šafr.