Teprve v letošním roce však nazrála doba a podmínky k realizaci nevšedního projektu, jemuž na svět pomohla i finanční podpora města České Budějovice, Jihočeského kraje a dalších sponzorů.

Požitek ze skvělé akustiky

V průběhu jedenácti dnů od 10. do 20.června se uskuteční pět koncertních vystoupení v rámci prvního ročníku festivalu nazvaného příznačně Na dvanácti strunách.


Nemusí jít vždy pouze o klasické šestistrunné kytary, ale celkový počet strun nástrojů musí dávat celkový počet dvanáct. Pořadateli akce jsou českobudějovické kytarové duo Steffal – Kümmel a agentura Belidis. „Koncerty budou umístěny do atraktivního prostředí Křížové chodby v Dominikánském klášteře, kde je mimo jiné i výborná akustika, kterou si již vyzkoušela řada předních českých i světových hudebníků. Chtěli bychom tímto způsobem seznámit veřejnost nejen s kytarovými mistry, ale i širokým spektrem skladeb určených pro tyto nástroje. Nezastírám, že záměrem akce je mimo jiné i snaha podchytit u dětí a mládeže zájem o kytarovou hru,“ říká Pavel Steffal, který je nejen jedním z organizátorů festivalu, ale zároveň i ředitelem ZUŠ Piaristická v Českých Budějovicích. Pětici festivalových působivých kytarových koncertů zahajuje v neděli 10. 6. vystoupení pořadatelského dua – Pavel Steffal, Emanuel Kümmel, které uvede skladby Lawesovy, Marellovy, Sorovy, Staakovy, Debussyho a Boccheriniho. Hned následující den 11.června se představí Duo Boemo - Milan Zelenka, profesor na HAMU a pražské konzervatoři, s chorvatským kytaristou Mutakem Ozrenem. V jejich repertoáru se objevují jména jako Michna, Byrd, Carulli, Granados, Dinicu, ale také třeba Dvořák, Bizet či Brahms.


Slovenské Duo Kaslik (Martin a Lýdia Kašlíkovi) pak má vyhrazeno čtvrteční večer 14. června a v jeho podání budou moci návštěvníci slyšet skladby M. Tesaře, F. Burkharta, Erquiaga, J.Schwertbergera, O´Carolana, E.Granadose, de Fally a J.Rodriga.

Zvuk dvou kytar

Výjimkou v celkovém ladění festivalu je kytarový virtuos Štěpán Rak, který naplňuje podmínku přehlídky v tom, že jeho hra zní jako zvuk dvou kytar nebo dokonce celého orchestru. Jeho ojedinělost projevu zkrátka v programu festivalu chybět nesmí. V neděli 17.června uvede zejména své vlastní skladby, mimo jiné i z cyklů Chvála vůní a Chvála čaje. A festival uzavře 20.6. přední český houslista světového věhlasu Bohuslav Matoušek s kytaristou Petrem Seidlem hrajícím na osmistrunnou kytaru, kteří čerpali z děl takových autorů, jako jsou Händel, Bach, Paganini, Weiss, Falla, Oukrkouzounov, Gismonti či Piazziolla. Všechny festivalové pořady začínají ve 20.15 hodin. „Hlediště v Křížové chodbě bude upraveno pro sto padesát posluchačů, vstupenky distribuuje Turistické informační centrum v Č. Budějovicích a další prodejní místa cbsystemu.


Abonentka na všech pět koncertů stojí 400 korun a zlevněná pak 230 korun, v prodeji budou však i vstupenky na jednotlivé koncerty,“ doplňuje informace Josef Korda, organizátor festivalového projektu..