Show s těmito minibalony totiž festival po závěrečné dvoraně uzavře namísto ohňostroje.
Létající lucerny jsou v Asii známé jako Khom Fay nebo Khom Loy. Používají se již 2000 let. Věřilo se totiž, že přání napsaná na lampionech se vznesou vysoko do nebe a tím se splní.
„Spíkr na to upozorní publikum a dobrovolníci rozdají asi sto balonů a tužky. Lidé mohou na povrch lampionů napsat přání, třeba pozdrav pro Michala Tučného do nebe,“ popsal Josef Krysl z firmy Smartstore, která show připravuje.
Lampiony přání jsou vlastně malé horkovzdušné balóny s kahanem uvnitř. Když se pomocí rákosových loučí hořák zapálí, vznesou se do nebe a vytvoří tak efekt, který je vidět až do výšky 500 - 1000 metrů. „Přání napsané na lampiónku tak může letět ke hvězdám. V Asii se věří, že s sebou lucerničky odnesou také všechny zlé duchy a neštěstí,” doplnil Krysl.
Balony mohou letět až dvacet minut. Náplň hoří minimáně tři minuty, takže lampion urazí vzdálenost tři kilometry. Poté hořák zhasne a lucernička klesne na zem. „Celý lampion je vyrobený z ekologicky odbouratelných materiálů. Jde o jemný papír napuštěný voskem a obruč z bambusu. Nijak tedy neškodí životnímu prostředí a rychle se rozloží. Klesne ve chvíli, kdy náplň vyhoří, a zůstane po něm jen bambusový rám,” shrnul Josef Krysl.