Temná tragédie skotského velekrále a příběh potrestaného prostopášníka. Macbeth a Don Giovanni, díla dvou klasiků Shakespeara a Mozarta, jsou letos taháky scény s nejvyšším stropem na světě, otáčivého hlediště v Českém Krumlově. Jihočeské divadlo tam od 4. června do 11. září uvede sedm titulů, z toho čtyři premiéry. Zájem diváků je veliký, skoupili už dvě třetiny vstupenek.

Pro divadelníky je zásadní, že s památkáři podepsali smlouvu, která jim zajišťuje, že na točně mohou hrát až do roku 2015. „To je nová skutečnost, tu velmi potřebujeme, protože můžeme plánovat déle než na rok. Nové je i to, že každý soubor se představí s novým titulem a loutkohra poprvé uvede večerní představení,“ řekl ředitel divadla Jiří Šesták.

Činohra, která poprvé přichází před točnu s žánrem tragédie, chystá razantní rožšíření dramaturgického záběru: od lehkonohých letních komedií přes velkovýpravnou podívanou až k pilíři světové dramatiky v podobě Macbetha.

„Chtěl bych ho udělat jako výrazně vizuální divadlo, ale v úplně jiném stylu, než na jaký jsou od nás diváci zvyklí: bude to silně expresivní, budeme hledat velmi současný herecký výraz, aby si divák nepřipadal jako v divadelním muzeu. Pro mě jako pro režiséra se vyčerpal potenciál romantického parku, chci ukázat jeho odvrácenou tvář,“ přiblížil šéf činohry Martin Glaser, který hlavní role svěřil Ondřeji Volejníkovi a Věře Hlaváčkové.

Giovanniho zkouší Menzel

Velká očekávání vzbuzuje také operní Don Giovanni, kterého již se souborem zkouší Jiří Menzel. Po Síle osudu a Rusalce tak pokračuje spolupráce s Mezinárodním hudebním festivalem. Díky němu šest představení ozdobí řecký barytonista Aris Argiris, italská sopranistka Elena Rossi, americký basista Eric Jordan a italský dirigent Antonello Allemandi. „V dalších rolích se objeví vítězové pěveckého konkurzu, Bogdan Kurowski či Janette Zsigová,“ upřesnil šéf opery Miloslav Veselý.

Před točnou se poprvé také předvede balet pod vedením Attily Egerháziho. Vybral si Sen noci svatojánské. Zámecká zahrada je pro něj místo, kde si může splnit sny. „V mém snu ten prostor nepotřebuje žádnou zvláštní scénografii, je jak stvořený pro sny Shakespeara. Chceme využít všechny možnosti toho prostředí, ale nechceme jít proti přírodě,“ popsal Egerházi, který práci přirovnal k verneovskému letu na měsíc.

Čtvrtou premiérou bude kabaret loutkohry. Dále se do Krumlova vrací Čarostřelec a dvě činohry: Robin Hood, jenž se příští sezonu uvádět nebude, a po dvouleté pauze Sluha dvou pánů. „Těší nás, že je už skoro měsíc vyprodaný,“ doplnil Glaser, který plánuje na točnu Sofoklova Oidipa i další komedii od Shakespeara.

O krumlovská představení je rok od roku větší zájem. Byť jsou letos lístky v průměru o deset procent dražší než loni, dvě třetiny už zmizely, volných je asi 15 tisíc. „Vyplatilo se, že prodej začal už prvního září. Nově nabízíme prodej e–vstupenek, které si diváci sami vytisknou,“ upozornila Zdeňka Pecková z obchodního oddělení. Podle ní letos lidé nemohou počítat s tím, že lístek seženou v den představení. I proto, že last minute místa na schodech divadlo zrušilo.

Ředitel Jiří Šesták apeloval na to, že 'otáčko' zviditelňuje kraj, a proto potřebuje podporu politiků a podnikatelů. „Aby mělo evropskou úroveň a bylo luxusním zbožím jako Verona nebo Bregenz.“