To potvrzuje
i současná a jedinečná výstava připomínající dílo Jana Zachariáše Quasta (1814 – 1891)
s případným názvem Velmi křehké obrázky.
J. Z. Quast se narodil před dvěma sty lety v Březnici (Karlovy Vary) do početné rodiny vyhledávaného malíře porcelánu Konráda Ferdinanda Quasta. Syn následoval svého otce co do řemesla
a zejména častého stěhování. Sám procestoval v tovaryšských letech významné destinace jako byly Berlín, Drážďany, Míšeň, Vídeň, až zakotvil v Praze v otcově dílně.
Zde si získal svými uměleckými pracemi, jako žák Akademie, obdiv samotného Jana Nerudy či Karla Purkyně. V Praze působí třináct let až do roku 1869, kdy přechází do podšumavské Lenory do služeb význačného sklářského podnikatele Wilhelma Kralika, který vlastnil sedm předních skláren. Umělecká i životní pouť Jana Zachariáše Quasta je zakončena v Písku v letech 1871 – 1891.
Quastovo dílo můžeme členit do několika oborů. Především je to portrétní tvorba na porcelánové destičky. Slavné jsou jeho portréty Habsburků, kde hraje prim podobizna okouzlující císařovny Alžběty zvané Sissi. Pozoruhodný je portrét Quastova vrstevníka básníka Karla Hynka Máchy: nejen proto, že byl malíři podoben, ale že tento portrét byl po letech označen jeho metresou Lori Šomkovou za nejvěrohodnější.
Quast byl výborný kopista předních renesančních děl
s biblickými náměty. Totéž se projevilo i v malbách na sklo
a především na vitrážích, které najdeme i ve Svatovítském chrámu na Hradčanech. Zvláštní kapitolou jsou jeho (vědecké) práce, kdy vymaloval bravurně nesčetně brouků a motýlů na užitkový porcelán.
Tento stručný výčet mistrovských prací je pozvánkou na mimořádnou výstavu, (trvá do 31. prosince) za kterou patří dík nejen píseckému muzeu, ale i spoluautorovi výstavy a autorovi publikace
o Quastovi Jiřímu Hořavovi. Reprezentativní a erudovaná publikace má ty největší ambice pro soutěž o nejkrásnější knihu roku 2014.
MIROSLAV HULE
spisovatel