V jedné ruce kelímek s kávou, v druhé vodu. Přes šaty přehozenou černou bundu, je lezavé a zamračené úterní poledne. „Je to fyzicky nejnáročnější práce, jakou jsem kdy u filmu zatím zažila,“ říká přesto usměvavá Martha Issová (33), která v pohádce Sedmero krkavců hraje Bohdanku, jež má své bratry zbavit prokletí. Po natáčení na Zvíkově ji čeká televizní film Myška je kouzelná a pak volno, aby mohla naplno prožít dny s dcerou Františkou.

Je to česká klasická pohádka, určitě jste ji znala i vy. Jak se taková role hraje?
Já ji znala, protože jsem jako dítě měla moc ráda sebrané pohádky Němcové a Erbena. Už jako dítě jsem inklinovala k temnějším příběhům, 
v čemž mi Sedmero krkavců absolutně vyhovovalo. Když potom Alice mluvila o tom, že by to chtěla dělat, byla jsem nadšená, protože mám pohádky ráda. Pohádky tohoto druhu, příběhy jako Ronja, dcera loupežníka, naopak televizní, nedělně dopolední pohádky nebyly můj šálek kávy. Nicméně, jak mi v té roli je, to je druhá věc, jiná a nesouvisí s radostí, kterou mám z toho, že na tomto filmu pracuji zrovna s Alicí.

Jak to?
První věc: role je po většinu času němá, postava nesmí mluvit, aby zlomila kletbu. 
A hrát role, které nemluví, je mnohem těžší. Musím spoustu věcí vyjádřit beze slov, je těžké, aby člověk nesklouzl 
k nějaké posunčině nebo přehnanému výrazu. Prostě beze slov je to těžké jak v životě, tak v práci. Další věc: cesta postavy celým příběhem je opravdu strastiplná a já to s ní prožívám na vlastní kůži (smích). 
V zimě, v dešti, v blátě, v lese bosá, od rána do večera,v noci, v krkavčím hnízdě…

Na hradě Zvíkov natáčí režisérka Alice Nellis pohádku Sedmero krkavců. Na snímku scéna, kdy princ Bartoloměj (Lukáš Příkazký) budí Bohdanku (Martha Issová) ze sna.Hnízdě? Lezla jste na strom?
To bylo v jeskyni. Ale jednoznačně je to fyzicky nejnáročnější práce, jakou jsem kdy u filmu zatím zažila. Což není špatné, člověk si prověří kondičku a jak mi říkala Alice, aspoň tvoje děti uvidí, v jaké jsi jednou bývala formě.

Jak na natáčení reaguje vaše dvouletá dcera Františka?
Včera mi řekla: pincezna? (úsměv).

Ještě jste ty kopřivy a zimu neodmarodila?
Kupodivu ne, ale myslím si, že je to silou vůle. Rozhodla jsem se, že se nenechám zlomit. Měla jsem už  párkrát namále, ale zatím to vždycky dobře dopadlo.

Sedmero krkavcůSvou první pohádku natáčí na hradě Zvíkov režisérka Alice Nellis. Jde o Sedmero krkavců,  příběh o odvaze, vytrvalosti, síle slova, pravdy a opravdové lásky. V hlavních rolích se objeví Martha Issová, Zuzana Bydžovská a Sabina Remundová. Rozpočet filmu, který vzniká v koprodukci se Slovenskem, je 
48 milionů korun. Premiéra by měla být v únoru 2015.

Na Zvíkově stráví filmaři asi 
30 dní, většina exteriérových scén se podle produkční Kláry Bukovské točí zde. Na podzim se bude natáčet v Tatrách.

S Alicí Nellis jste natočila několik filmů, třeba Tajnosti, Mamas & Papas nebo Perfect Days. Pohádka je to ale první, i pro ni. Je to pro vás obě příjemná premiéra?
Myslím, že je jedno, jestli člověk točí pohádku, komedii, tragédii nebo horor. Moc si považuji tak dlouhodobého vztahu. S Alicí jsme provázané i životně, jsme přítelkyně. Nejdřív jsme spolu začaly kamarádit a až po nějaké době pracovat. V práci je moc hezké, že jsme spolu prožily různé věci, i těžké chvíle a šlo to dál. Mám z toho šílenou radost. Je obohacující, když takhle někoho znáte. Spoustu si toho už nemusíme říkat, protože víme, co se děje: z toho, jak se druhá tváří, jakou má v tu chvíli barvu v obličeji a tak (smích). Mám pocit, že stačí vykopnout a druhá už se chytí. Díky tomu se mi 
s Alicí pracuje čím dál tím líp. Alice mě fascinuje, neznám nikoho, kdo by zvládl tolik věcí najednou. Je moc jemný 
a něžný člověk, zároveň je schopná být s přehledem šéfík celého štábu, do toho vychovává tři děti. Fenomén.

Jak vám šéfuje na place?
Heslovitě (úsměv).

Prostředí Zvíkova a jeho okolí se vám líbí? Natáčela jste i na loukách kolem…
Točila jsem i v lánu kopřiv, které jsem musela holýma rukama vytrhat, což jsem občas skutečně i dělala, takže na to nemám nejhezčí vzpomínky, ale věřím, že časem se to srovná. Nicméně zdejší kraj mě uchvátil.

Na hradě Zvíkov natáčí režisérka Alice Nellis pohádku Sedmero krkavců. Na snímku scéna, kdy princ Bartoloměj (Lukáš Příkazký) budí Bohdanku (Martha Issová) ze sna.Znala jste ho?
Poprvé jsem se s ním setkala blíž díky Vojtovi Dykovi, protože jeho rodiče mají chalupu ve Varvažově. Několikrát jsme tady byli a moc se mi tu líbilo. Ten kraj má strašně zvláštní atmosféru, hlavně Zvíkov a okolí: je divoký a zároveň má v sobě klid 
a něhu. Dětství jsem strávila 
v Orlických horách. Měli jsme tam chalupu, kde jsem se narodila, a i když ji už nemáme, doteď tam jezdím a v něčem mi Zvíkovsko připomíná. Je také neuvěřitelné, že je tak blízko od Prahy: člověk vyjede a najednou je v jiném světě. To mám moc ráda: louky, lesy, tento kraj je malebný a člověk zde má pocit určitého spojení s přírodou, což už nebývá tak běžné.

Nebýt těch kopřiv, budou tedy vzpomínky příjemné.
(smích). Já to nějak zpracuju, ony za to nemůžou.

Jsou na jihu místa, k nimž máte blíž?
Znám samozřejmě, tak jako z rychlíku, Tábor, Písek, České Budějovice, ale nijak blízce. Jen že jsem ve všech těch městech několikrát byla.  Kdyby tak člověk mohl nafouknout čas, to by bylo krásné. To je jedna z věcí, které bych chtěla: procestovat Čechy víc do hloubky.

Alice Nellis: Snažím se o silné obrazy
Na hradě Zvíkov natáčí režisérka Alice Nellis (na snímku) pohádku Sedmero krkavců.„Mám tři děti, pohádka je 
u nás doma aktuální žánr už mnoho let. Je to ale něco jiného, než jsem dělala doposud. Nicméně člověk se na pohádky dívá odmalička a znovu jako dospělý, takže je to žánr, o kterém máte čas přemýšlet v několika rovinách. Pro příběh se vždy snažím najít výtvarné vyjádření, které odpovídá obsahu: když dělám sociální film, nebudu tam řádit s dýmem a expresivní atmosférou. Pohádka si vysloveně žádá výtvarné zpracování, silnou atmosféru, hodně jsme se pohybovali v přírodě. Je to radost. Chceme udělat film, který bude silný nejen příběhem, ale i obrazy, protože děti vizuálně a emotivně vnímají mnohem silněji.

Základ pohádky je stejný jako literární předloha: o síle slova, o vině, kterou nese jedna generace a ta další ji musí vykoupit, což je i aktuální téma. Doplňovali jsme ji o další roviny, motivační: proč postavy jednají právě tak, o rovinu, ve které se víc rozvíjí příběh. Snažila jsem se najít minulost postav, aby jejich jednání mělo důvody. Nerada představuji zlo jako něco abstraktního, co nemá kořeny, protože pak je složité proti němu bojovat. Je důležité, aby děti pochopily, že zlo nevzniká tak, že by chtělo být zlem, ale že jsou to lidé, kteří prožili takový život, který je do toho dostal.

Na Zvíkově se nám točí krásně. Jezdí sem za mnou děti, myslím, že budou mít zážitek na celý život. Zvíkov je mimořádný tím, jak je obklopen přírodou a vodou – v širokých leteckých záběrech se nemusíme vyhýbat novodobým vesnicím. A i samotný areál je sice více strohý než některé nazdobené hrady, ale zachovalý v takovém stavu, že do něho nemusíme příliš zasahovat.“