Jeden z koncertů se odehraje v působivé atmosféře zdevastovaného kostela ve vojenském výcvikovém prostoru Boletice. Celkem je připraveno 13 večerů s hudbou, v polovině srpna začnou také mistrovské houslové kurzy, navazující na tradici zdejší slavné školy, jejichž první ročník měl loni velký ohlas.


Festival se letos koná popáté a jeho program zahrnuje vokální a instrumentální tvorbu, komorní i orchestrální koncerty. „Zlatokorunský klášter skýtá mnoho rozmanitých prostředí, kde hudba dobře zní. Má jeden z největších kostelů v Čechách i krásné komorní prostory, jako stvořené pro koncerty kvartet či komorní recitály,“ řekl ředitel pořádající agentury Kraus-Koncert Milan Kraus.


Přesto nezůstane program jen tam, ale rozšíří se i do okolí, které kdysi pod správu kláštera patřilo. Zahajovací koncert se koná ve středu od 21 hodin v sále nedaleké obce Prostřední Svince. Kraus se také vydal do vojenského výcvikového prostoru Boletice, kde stojí jeden z nejstarších kostelů v kraji. Je zavřený a zdevastovaný, ale po dohodě s armádou se rozhodl uspořádat tam koncert s recitací Radovana Lukavského. Nazval ho Memento a datum je symbolické - 21. srpna. „Jaroslav Tůma si tam přiveze varhany, zazní housle a violoncello. Chceme, aby tato památka s románskými freskami, kde jsou ještě po vojácích nápisy v azbuce, zase ožila,“ vysvětlil.


Letošní ročník Královského hudebního festivalu je zasvěcen odkazu rakouského hudebního skladatele Ignaze Pleyela. Letos uplynulo 250 let od jeho narození, navíc má výročí továrna na klavíry, kterou založil. Na klavír této výroby z roku 1854 budou hrát i účinkující při úvodním koncertě. Mezi dalšími účinkujícími bude například Vlachovo kvarteto či Musica Bohemica, uzavře ho 28. září Svatováclavský koncert Dvořákovým oratoriem Stabat Mater. Podrobný program najdou zájemci na internetové adrese www.krauskoncert.cz.


Jedinečnou atmosféru festivalu umocňují koncerty při svíčkách. Klášter, založený Přemyslem Otakarem II., je podle Krause stále trochu opomíjený, na trase z Českého Krumlova do Budějovic je ale toto místo oblíbeným cílem vodáků. Organizátoři jim vycházejí vstříc tím, že na koncerty nevyžadují slavnostní oděv a dětem do 15 let odpouštějí vstupné.