Podle zdrojů obeznámených s problémem se tajně počítá s prodejem tří domů, které patří městu: Slavie, budovy v Hroznové ulici, kde sídlí Galerie Na dvorku, a Domu umění, jehož prodej připouští i vedení radnice.

Město si nechalo udělat odhad, který cenu Domu umění určil na 24 milionů korun. „Je to téma k prodeji a k debatě, je to lukrativní nemovitost na náměstí. A potřebuje radikální finanční zásah,“ řekl primátor Juraj Thoma.

O Dům umění má podle zdrojů Deníku zájem několik lidí včetně vysoce postavených politiků ODS. O tajné dražbě slyšeli i oba galeristé, jejichž institucí se týká. „Že byly tlaky, aby galerie zmizela, protože překáží, je jasné delší dobu. Mám informace, že byli vážní zájemci o koupi domu, ale konkretizovat bych to teď nechtěl,“ nastínil kurátor z Domu umění Michal Škoda.

Podobné zprávy má i Marie Kubovcová z Galerie Na dvorku. „Potvrdilo se mi to z jistých okruhů. Dáváme prostor neprofesionálním umělcům, studentům, řemeslům, to jim v tomhle městě nikdo neumožní. Tohle by zmizelo, což by mi bylo líto: rozvíjí to kulturu, lidé se sem naučili chodit ,“ uvedla galeristka.

Pokud jde o osud galerie v Domě umění, primátor musí do začátku dubna předložit návrh, co s ní bude. Přemýšlí i o tom, jestli by bylo možné přemístit ji jinam. V úvahu podle něj připadá například sídlo firmy E.ON nebo administrativní objekt společnosti IGY.

„Aby se dařilo přivážet umělce, jsou pro ně důležité i prostory, a ve chvíli, kdy by jejich kvalita byla ohrožena, bude to problém. Je nutné zachovat galerii v adekvátním prostoru a jediný, o kterém vím, je zadní část Slavie, což je i logické místo u muzea a divadla,“ reagoval Škoda.

V úterý 2. března se kvůli Domu umění sejde pracovní skupina, v níž zasednou i odborníci. Jedním z nich bude Marta Smolíková, ředitelka centra pro umění a kulturu Proculture.

„Jestli chce město zachovat provoz galerie, mělo by zřídit novou organizaci. Dům umění má výjimečné postavení, výstavy, které je Michal Škoda schopen ukázat, není vůbec jednoduché dát dohromady. Vtiskl mu kvalitu, a pokud se má galerie zachovat, je předpoklad, že zůstane stejný kurátor,“ prohlásila Smolíková.

Správní forma galerie bude jedním z témat schůzky. Podle Thomy tato výstavní síň města nyní nemá žádný právní statut, který je potřeba k získání státních dotací. Co se týče dramaturgie, podporuje její dosavadní profil.

Má slušné renomé

„Tak, jak byla nastavena, měla relativně slušné renomé. Jsem přesvědčen, že není rozumné, abychom v Budějovicích budovali něco, co by kopírovalo například Alšovu jihočeskou galerii a její poslání – vytvářet sbírky jihočeských autorů. Mít zde dvě instituce s podobným zaměřením financované z veřejných peněz není úplně ideální,“ vyjádřil svůj názor Thoma.