Zvláštní spojení dvou děl bratří Čapků nabídne středeční program budějovického Domu kultury Metropol. Herci z Divadla Na Vinohradech tam od 19 hodin uvedou jejich commedii dell´arte Lásky hra osudná, kterou propojili s dramatizaci humorné knížky Karla Čapka Jak se dělá divadlo. Oba texty nahlížejí do divadelního zákulisí, s nadhledem a humorem.

Čapkové zpracovali v Lásce hry osudné téma lásky, žárlivosti a zrady. Vyšli z commedie dell´arte, děj se odehrává u herecké společnosti, kde mezi sebou soupeří hromotlucký Trivalin s intrikánem Gillesem o přízeň krásné Isabelly.

„Líbí se mi spontaneita a elán, který osvěžuje, protože mi to připomnělo moje vlastní začátky u divadla. Oceňuji také skvělý jazyk bratří, jeho hravost, zářivost a inspiraci pro současnost,“ řekl režisér Jan Novák s tím, že z textu je cítit radost autorů z divadla a jejich chuť vytvořit příběh a fabulovat. Hru spojil s dramatizací humorné prózy Jak se dělá divadlo, v níž se Karel Čapek k tématu po letech vrátil.

Na jevišti se objevi Daniel Bambas, syn známé herečky Jihočeského divadla, Martin Zahálka, Pavel Batěk či Barbora Munzarová v alternaci s Lenkou Zahradnickou. Hudbu složil Petr Malásek, vstupné je 270 a 250 korun.