„Tentokrát jsme nechali volné pole působnosti nejen ve výběru litetrárního žánru, ale i tématu. Zdá se ale, že u některých účastníků právě tato námětová volnost působila jisté problémy. Pokud bychom pak posuzovali soutěžní práce globálně, nevyhneme se faktu, že řada autorů byla ve svých pracích ovlivněna módními vlnami Pána prstenů či Harryho Pottera, ale naštěstí není nouze ani o originální témata a překvapivá zpracování,“ uvedla garantka soutěže a předsedkyně poroty Stanislava Bumbová.

Poprvé cenou Jihočeská žabka

Těžko lze poměřovat dílka žáků základní školy s pracemi středoškolských studentů, a proto byly vytvořeny dvě kategorie, z nichž nad tou mladší má záštitu českobudějovický magistrát a nad středními školami a učilišti se této role ujal krajský úřad. Každoročně probíhalo vyhlášení výsledků v obou kategoriích zvlášť, letos poprvé zkusili organizátoři sloučit obě skupiny vítězů do jednoho programu, který se odehrával v oválném sále krajského úřadu.
A rovněž poprvé byla tentokrát ke knižním odměnám a diplomům udělována také cena Jihočeská žabka, jejíž keramickou podobu ztvárnila dílna Městské charity v Českých Budějovicích. Mezi čtenými ukázkami vítězných prací pak zazněly tóny kytary a zpěv Jaromíra Kubáta, což bylo příjemným zpestřením slavnostního ceremoniálu za účasti zástupců kraje, města i klubu. Na první příčce základních škol se svou nápaditou povídkou umístila Zuzana Radouchová (ZŠ Oskara Nedbala, Č. Budějovice, (nyní jedna ze dvou prvních držitelů Jihočeské žabky. Druhý post patřil literární etudce Nikoly Liškové ze ZŠ Hluboká nad Vltavou a na třetí stupínek se vyhoupla Kristýna Barchininová (ZŚ Bezdrevská, Č. Budějovice). Pro Ondřeje Theinera (ZŠ Máj, Č. Budějovice) a jeho originální literární námět bylo navíc připraveno čestné uznání poroty.


Kategorie středních škol a učilišť měla svou vítězku, která získala keramickou žabku, v osobě Barbory Krobové (Konzervatoř, Č. Budějovice). Práci Jitky Anderlové z Dolního Třebonína porota přiřkla druhé místo a třetí bylo uděleno Ivě Řezankové (Gymnázium a SOŠ Vimperk). Ani tato skupina nezůstala bez čestného ocenění, které získala Valérie Dvořáková (SŠ České Velenice).

V soutěži vedly dívky

Jak vidno, až na jednu výjimku jsou mezi oceněnými v nezpochybnitelné převaze dívky. A obdobně tomu bylo i v celkové účasti v soutěži. Paradoxem ovšem je, že mezi profesionálními a populárními autory ve světě dospělých naopak převažují jména mužská. Jihočeská literární soutěž je pro mladé adepty pera jednou ze zajímavých a přitažlivých zkušeností, jak otestovat své schopnosti.


Nejeden z vítězů těchto forem prověřování talentů později pevně zakotvil na scéně literatury. Přejeme tedy úspěšným autorům tohoto ročníku Psaní pod Černou věží, aby se k této skupince brzy přiřadili.