Ministerstvo kultury (MK) bude v nové vládě dost jihočeské. Sám ministr Daniel Herman se narodil v Českých Budějovicích, šéfem svých poradců před pár dny jmenoval Jaromíra Talíře, rodáka z Českého Krumlova, který na MK působil již jako ministr i náměstek. Nyní má před sebou grantová řízení, v nichž loni řada jihočeských organizací žádala o podporu marně. „Na živou kulturu, zbývá opravdu hodně málo peněz. Bude určitě snaha tento vývoj otočit,“ říká třiašedesátiletý Jaromír Talíř.

Začněme aktuálně: Policie se podle ČTK zabývá trestním oznámením, které se týká otáčivého hlediště. Podle Jiřího Faltuse, jenž nabízí pozemky 
k vybudování nové scény, zneužili politici své pravomoce a porušili povinnosti při správě cizího majetku tím, že na úředníky vyvíjeli nátlak, aby prodloužili existenci točny. Může to ohrozit letošní sezonu na otáčku?
Já pana doktora Faltuse trochu znám a tvrdil mi, že to žádné trestní oznámení nebylo. Nicméně faktem je, že policie v tom něco činí. Opravdu netuším, co může vyšetřovat, 
a nevím, jestli to může ohrozit provoz točny. V každém případě vím, že ministr chystá schůzku týmu, který řeší, co 
s točnou dále. Měla by se uskutečnit na začátku března. Také vím, že Česká republika řekla, že do roku 2015 bude ten problém řešit. Také vím, že výbor UNESCO vydal docela vstřícné vyhlášení, že točna by mohla zůstat na svém místě, kdyby se pozměnila do nějaké odstranitelné podoby. Podání pana doktora Faltuse 
a policejní vyšetřování bych považoval za slepou uličku, myslím si, že nikam nepovede.

Na točně vydělává Jihočeské divadlo.Činohra má republikové renomé, členové baletu bodují 
v Tháliích, ale má také mnoho kritiků kvůli dotaci města, která letos činí 87,1 milionu korun. Je čtyřsouborové divadlo pro Budějovice potřebné?
Ono to tak trochu souvisí 
s točnou. Když se zrušily krajské národní výbory, zřizování divadel spadlo na města, ve kterých sídlí. Je to problém všech měst, že provozují divadla, která je svým významem přesahují. Jihočeské divadlo samozřejmě slouží nejen občanům Budějovic, ale i dalším obyvatelům kraje. Neustále se debatuje, jestli je město vhodným zřizovatelem, zda by to neměl být například kraj. To je debata, která se ještě delší dobu povede. Samozřejmě, příspěvek města se zdá dost velký. Na druhou stranu by bylo třeba srovnávat s jinými divadly, která jsou podobně zřizována v dalších městech, Pardubice, Olomouc… Jejich rozpočet se od částky pro Jihočeské divadlo příliš lišit nebude. Jde o to, jak dát dohromady kraj a město.

Nová točna by mohla zůstat v zámecké zahradě. Vyplynulo to z nového jednání na ministerstvu kultury.Jak by se na provozu divadla mohly společně podílet?
Kraj by v tom měl sehrát větší roli. Význam divadla přesahuje město, je to krajské divadlo. Kraj zřizuje jako svoji příspěvkovou organizaci stagionu v Táboře. Zase na druhou stranu, když jsem toto otevřel s Františkem Štanglem, bývalým krajským radním pro kulturu, stojí zde jeho názor, že kraj zřizuje knihovnu, která slouží jako městská… Mohu vám říct z vlastní zkušenosti, že již v 90. letech, kdy jsem byl primátorem Českých Budějovic, se tyhle debaty vedly stejně jako teď: jestli to není moc peněz, jestli se nemá zrušit opera. Tyhle debaty se vedou 20 let.

Je to tedy jistý druh folkloru?
Folkloru ne, ale vždy se bude zdát, že tyhle instituce jsou příliš drahé a že by mohly být skromnější.

U peněz ještě zůstaňme, kvůli grantům ministerstva kultury. Loni se na řadu zájemců z jižních Čech nedostalo a třeba pro Divadlo Continuo to znamenalo existenční ohrožení, škrtat 
v programu musely některé festivaly. Bude letos peněz víc?
Letos je rozpočet schválen. Jsem na postu šéfa poradců asi deset dní a tohle je první věc, kterou jsem chtěl: pořádně se podívat do rozpočtu. Obávám se, že od loňského roku se to příliš lišit nebude. Trošku naděje ve mně ale vzbudilo programové prohlášení vlády, protože současný ministr do něho protlačil příslib, že se výdaje na kulturu budou blížit jednomu procentu státního rozpočtu. Očekávám tudíž, že by výdaje neměly klesat, ale naopak stoupat. Podíl výdajů na kulturu v rozpočtu České republiky neustále klesá. Když si vezmete, že necelou polovinu těch výdajů – očištěných od výdajů na církve – spolknou příspěvkové organizace ministerstva, potom památkové programy, které také dostávají čím dál tím méně peněz, tak na grantová řízení, jež podporují živou kulturu, zbývá opravdu hodně málo peněz. Bude určitě snaha tento vývoj otočit.

To je dobrá zpráva. Loni se nedostatek peněz v grantech dotkl také mnoha galerií. Kterou jihočeskou byste podpořil vy?
Já znám trochu blíže Alšovu jihočeskou galerii, ale netroufnu si vůbec hodnotit ostatní, protože nemohu tvrdit, že znám všechny. Záleží také na tom, kdo galerii zřizuje a jak se k její činnosti staví.

560,19 milionu korun je v rozpočtu ministerstva kultury (MK) vyčleněno pro rok 2014 na blok Kulturní služby, podpora živého umění. Z toho:

• 70 000 000 Kč je určeno na Program státní podpory profesionálních divadel a stálých profesionálních symfonických orchestrů 
a pěveckých sborů

• 47 530 000 Kč na Veřejné informační služby knihoven

• 442 665 000 Kč na Kulturní aktivity

Peníze na konkrétní projekty zatím nejsou rozděleny, v únoru budou zasedat odborné komise, které ministru kultury doporučí, kterým žádostem o dotace a v jaké výši by bylo vhodné vyhovět.

Zdroj: Anna Ješátková, mluvčí MK

Byl jste se loni podívat na Zemské výstavě?
Ano. Ten projekt se mi opravdu líbil, je záslužný a je to něco, co může regiony velmi sblížit.

Jaký dojem na vás udělal Závišův kříž?
Byli jsme tam dohromady jen čtyři návštěvníci, naprostá pohoda, bez tlačenice. Závišův kříž je nádherná věc, klenot, který by si zasloužil, aby ho veřejnost mohla zhlédnout častěji. Ale pokud mám dobrou informaci, tak vyšebrodský klášter tak trochu počítá s tím, že by ho vystavoval častěji.

Ano, letos by ho měl znovu vystavit a s ním i několik rožmberských unikátů. Ještě jednou k dotacím MK: může je dostat 
i solitér jako například spisovatel Jiří Hájíček, který loni získal za román Rybí krev cenu Kniha roku? A četl jste ji?
Pokud si pamatuji, tak když jsem byl ve funkci náměstka ministra, vypisoval odbor literatury a knihoven grantová řízení pro soudobou tvorbu. Bylo by dobré, aby se i spisovatelé mohli ucházet o příspěvek. Román jsem nečetl, ale mám ho a doufám, že se k němu dostanu. Přečetl jsem ale Návrat Krále Šumavy od Davida Jana Žáka.

Co pro vás bylo loni výrazným zážitkem z jihočeské kultury, který vám zůstal v paměti?
Já jsem se věnoval jiným věcem, výuce na Univerzitě 
J. A. Komenského. S manželkou jsme byli asi dvakrát nebo třikrát v Jihočeském divadle, syna jsme vzali na Školu základ života, což byla docela povedená věc. A tady bych asi skončil: když lítáte mezi Prahou a Budějovicemi, jste rád, že jste rád a že máte chvíli klidu, kdy se odeberete na zahradu, kde relaxujete.

Alšova jihočeská galerie koupila za 275 000 korun obraz Alexandr a Dioegenes, který namaloval Lambert Jacobsz.Budete šéfem poradců ministra kultury, tedy jeden Jihočech bude radit druhému. Odrazí se to v podpoře jihočeské kultury?
Je to ministerstvo kultury České republiky, ale patriotismus se dá těžko zakrýt. Nemyslím si, že by do jižních Čech směřovaly speciální granty nebo že by se do památkové péče zde lilo daleko více peněz. Mohli bychom ale podpořit aktivity v oblasti folkloru, v němž jsou jižní Čechy specifické… Bavili jsme se také o tom, jak těsněji propojit kulturu s turistickým ruchem, aby na tom byl Jihočeský kraj lépe.

Máte konkrétní nápad?
Podpora folklorních festivalů nebo jiných, a nemyslím jen MHF v Českém Krumlově, který je už dostatečně známý. Své ale musí sehrát i Jihočeský kraj a města, ministerstvo jim může pomoci přes grantové programy.

Další dobrá zpráva.
Dobrou zprávou bude, až se na celostátní úrovni nebude hledět na ministerstvo kultury jako na něco, co je otevřená ruka pro peníze, ale jako na instituci, která má co říci dovnitř společnosti.

To by ale muselo ministerstvo přestat používat spojení jako „nastavit procesy“.
(úsměv). Věřím, že osoba nového ministra přinese kvalitativní změnu.