Uprchlictví, hledání domova i sama sebe jsou hlavní témata filmového festivalu Jeden svět. Letošní ročník přehlídky dokumentárních snímků o lidských právech zakotví na dva týdny v jižních Čechách. Kromě promítání filmů s tematikou migrace, sexuality lidí s handicapem, Ukrajiny, samoty seniorů či robotiky nabídne festival v Táboře, Českém Krumlově a Českých Budějovicích doprovodný program.

„Takzvaná migrační krize nám ukázala hodně především o nás samotných. Tímto směrem se vydáme i na Jednom světě, prozkoumáme domov z mnoha úhlů pohledu. Během sledování stovek filmů jsme si například uvědomili, že domov nelze zobrazit. Je to komplex řady hodnot, a ne jen oblíbené bačkory,“ řekla ředitelka festivalu Hana Kulhánková.

Domov je většina z nás zvyklá brát jako samozřejmost a začne mu věnovat pozornost, až když o něj přichází. Tematika domova se prolíná celým programem festivalu. „Velmi často je domov spojován se ztrátou, nebo naopak nalezením. Vždyť i v srdci Evropy lze o domov snadno přijít, ať už vinou domácího násilí, exekucí nebo proměnou hodnotové orientace. I o tom jsou letošní filmy,“ řekla Hana Kulhánková.

V jižních Čechách začne 17. března festival Jeden svět, přinese dokumentární filmy o lidských právech. Promítat se budou v Českých Budějovicích, Českém Krumlově a v Táboře. Snímek z filmu Bábušky z Černobylu.Jako první z jihočeských měst se k festivalu připojí Tábor a Český Krumlov, kde program startuje 17. března. Tým v Táboře vybral na zahájení, v 19 hodin v ZŠ Bernarda Bolzana, film režisérky Heleny Třeštíkové Mallory. Ta v něm sledovala 13 let ženu, která se po těžkých problémech snaží vrátit do běžného života. S Mallory se osud nemazlil, po porodu syna se však dokázala dostat z drogové závislosti a zvládla i období, kdy se ocitla s dítětem na ulici.

„Jsme rádi, že můžeme zařadit snímek, který získal cenu na MFF v Karlových Varech, a ještě větší radost máme z toho, že na zahájení přijede hlavní protagonistka filmu Mallory a bude po promítání diskutovat s návštěvníky,“ řekl David Andrlíček z Cheiron T, hlavní koordinátor festivalu v Táboře. Do Krumlova přijede Mallory den poté, město růže zahájí festival rovněž ve čtvrtek, a to od 17 hodin v divadle snímkem Můj džihád. Stejný film na zahájení 22. března vybral tým Budějovic.

„Asi největší novinkou je, že jsme promítání přesunuli z kina Kotva do klubu Horká vana. Festival dokumentárních filmů o lidských právech je spíše o přemýšlení, povídání si. Přijde nám, že tato tematika potřebuje ztlumená světla, šálek něčeho dobrého, kulatý stůl – zkrátka intimnější prostředí,“ vysvětluje přesun z kina do klubu pořadatelka Barbora Jílková.

V Českých Budějovicích bude celkem devět filmů. Dramaturgie sleduje tři hlavní osy – migraci a s ní spojené obavy z islámu, současnou (západní) společnost a situaci na Ukrajině. S ústředním motivem Jednoho světa, domovem, je pevně spjat film Bábušky z Černobylu. „Kromě uprchlictví nebo Ukrajiny se budeme zaobírat pro Budějovičáky stále diskutovanou cyklistikou a trasami. Film Kola versus auta uzavře program 24. března,“ řekla Barbora Jílková.

V jižních Čechách začne 17. března festival Jeden svět, přinese dokumentární filmy o lidských právech. Promítat se budou v Českých Budějovicích, Českém Krumlově a v Táboře. Snímek z filmu Kola vs. auta.

Všechna tři města se shodla například na filmu Pečovatelka Alice, který pojednává o samotě seniorů a možnosti, jak využít inteligentní roboty. Krumlov s Budějovicemi nabídnou divákům tři dny promítání, Tábor pak o den více. Vedle filmů přinese Jeden svět besedy a doprovodné programy. „Pokud nevíte, jak číst film, zveme 19. března na workshop s režisérem Bohdanem Bláhovcem do kavárny Ántré, kde čeká posluchače úvod do dokumentárního filmu a představení režijních přístupů na základě ukázek,“ zve za krumlovský tým Václava Šnokhousová.

Tábor nabídne dvě výstavy – jednu na náměstí T.G.M., která bude spojená s happeningem 15. března, od 19 hodin pak v knihkupectví Baobab začne debata s novinářkou Respektu Silvií Lauder. V sobotu 19. března přijede do klubu MP7 skupina Please The Trees, přiveze desku Carp, za níž dostala Cenu Apollo a získala i nominaci na Anděla.

V jižních Čechách začne 17. března festival Jeden svět, přinese dokumentární filmy o lidských právech. Promítat se budou v Českých Budějovicích, Českém Krumlově a v Táboře. Snímek z filmu Můj džihád.Druhá výstava prací studentů SUŠP Bechyně začne 16. března v klubu MP7. „Je to potřetí, co se studenti oborů Grafický design a Multimediální tvorba napříč ročníky vyjadřují formou plakátů k lidskoprávním tématům. Vystavený soubor tak vytvoří kulisu promítaným filmům. Některé studenty oslovilo letošní téma festivalu Hledání domova, někteří se pokusili vytvořit plakát k filmům. Třetí možností námětů byla řada aktuálních sociálněprávních témat,“ říká Marta Kotková, koordinátorka studentských prací na SUPŠ Bechyně.

Zajímavou akci připravily České Budějovice: prohlídku města s Mojmírem Obdržálkem, bezdomovcem, jenž ho dokáže ukázat z perspektivy, kterou zná jenom málokdo. „Prohlídku jsme zařadili mimo program festivalových promítání, koná se 21. března od 16 hodin, sraz je na náměstí. Chtěli jsme vyjít vstříc všem, kteří by si neradi nechali ujít jedno nebo druhé,“ doplnila Barbora Jílková.

Jeden svět v jižních Čechách
Tábor
• 17. – 20. březen
• ZŠ B. Bolzana, klub MP7
• Vstupné od 40 do 80 korun

Český Krumlov

• 17. – 19. březen
• Městské divadlo
• Vstupné 70 / 50 korun

České Budějovice
•22. – 24. březen
• klub Horká vana
• Vstupné 80 korun

http://www.jedensvet.cz/

DAVID PELTÁN
VÁCLAV KOBLENC