V Rudolfinu získal o víkendu 11 cen Český lev. Hořící keř, film Agnieszky Holland o Janu Palachovi 
a jeho blízkých, připomene v nejbližších dnech českobudějovické multikino. Promítne i dalších šest snímků, které získaly 'lví' nominace. První bude 27. února hudební komedie Revival od Alice Nellis, dále filmy Jako nikdy, Klauni, Rozkoš, Líbánky a Colette.

CineStar se k oceněným snímkům vrací pravidelně. Manažerka multikina Svatava Kopečková považuje ceny Český lev za filmový svátek. „Máme ozkoušeno, že řada diváků film přehlédla, nemohla navštívit nebo si ho naopak chce připomenout. Promítání vzniklo také na základě připomínek diváků: sami volali, jestli budeme snímky vracet do programu. A byť je to letos náročné, protože premiér je hodně, snažíme se znovu dát ty opravdu významné tituly,“ řekla manažerka.

CineStar v Českých Budějovicích promítne od 28. února do 2. března film Hořící keř, který získal 11 cen Český lev. Multikino připomene i další snímky, nominované na tyto ceny. Na snímku herečka Táňa Pauhofová a Jan Budař při natáčení Hořícího keře.Dva vítězné filmy z cen Český lev se pokusí zařadit do programu Luboš Dvořák, který se stará o artové programy a filmový klub v táborském kině Svět. Na začátku dubna by chtěl nasadit drama Jako nikdy, zjišťovat bude distribuční podmínky snímku Hořící keř, který se v kině Svět nepromítal, mj. kvůli své délce 206 minut.

„Ten bych chtěl nabídnout  středním školám v Táboře, 
i když HBO umožňovala stáhnout ho z internetu. Režiséra snímku Jako nikdy Zdeňka Tyce znám, respektuji jeho Žiletky a jeho absolventský film z FAMU, natáčený v jižních Čechách, s názvem Vojtěch, řečený sirotek. Zdeněk Tyc je k sobě velmi náročný, jeho nový film má kvalitu, 
i když divácky to nebudou žádné Babovřesky,“ řekl Luboš Dvořák.

Český lev v multikině27. únor
20.00 Revival
28. únor
20.00 Hořící keř
1. březen
16.15 Hořící keř
20.00 Jako nikdy
2. březen
16.15 Hořící keř
20.00 Klauni
3. březen
20.00 Rozkoš
4. březen
20.00 Líbánky
5. březen
20.00 Colette

Manažerka CineStaru je ráda, že se na plátno vrátí film Hořící keř. Uspokojí podle ní 
i toho nejnáročnějšího diváka. „Hodně  se o něm mluvilo, a byť je velmi dlouhý, je ozdobou programu. Vrací se i Revival, což byl velmi úspěšný snímek a prázdninový film  – řada lidí se nás na podzim ptala, jestli se bude vracet,“ doplnila Svatava Kopečková.

Menší biografy v kraji se spíše soustředí na premiéry. Například českokrumlovské kino Luna promítalo loni všechny nominované filmy, připomenutí oceněných zatím neplánuje. „Hořící keř jsme hráli pro gymnázium i SUPŠ, kapacitu tak malého města, jakým jsme, jsme vyčerpali. Novinek je tolik… a všechno je také otázkou času: zhlédnout Hořící keř v jednom kuse je pro běžného diváka dost náročné,“ popsal dramaturg bio  Luna Jaroslav Šlapák.

Všechna kina teď čekají, kolik diváků přitáhne komedie Babovřesky 2 Zdeňka Trošky. První díl, natáčený stejně jako druhý v jižních Čechách, byl loni nejnavštěvovanějším českým filmem, vidělo ho 
652 458 lidí. Podle distribuční společnosti Falcon má dvojka po šesti dnech od premiéry na kontě 80 808 diváků. „Na Slovensku měl film za první víkend dokonce vyšší návštěvnost než Babovřesky 1,“ řekl za filmaře René Kekely.

Zdroj: Youtube

Pokračování bodovalo i v jihočeských sálech. V CineStaru ho od čtvrtka do pondělí vidělo 3639 diváků. „Snímky, které se za týden dostanou přes tisícovku, jsou velmi oblíbené. Babovřesky 2 budou určitě patřit k těm nejúspěšnějším," komentuje Svatava Kopečková.
Spokojené je i táborské kino Svět. Na sedm promítání přišlo zhruba 1200 lidí. „Film jedeme od čtvrteční premiéry.  Je to dobré číslo,“ řekl kinař Tomáš Čaušev.

Trochu jiná situace je Českém Krumlově. Babovřesky 2 začne promítat až 27. února. „Společnost Falcon nás u vybraných filmů limituje týdenním zpožděním. Rezervace jsou ale poměrně slušné. A na 23. března se nám podařilo zajistit předpremiéru filmu Jiřího Mádla Pojedeme k moři,“ přiblížil Jaroslav Šlapák.

Do kin přijde 20. února komedie Babovřesky 2, kterou Zdeněk Troška natáčel loni v jižních Čechách, stejně jako první díl. Na snímku režisér a Veronika Žilková.Štáb Zdeňka Trošky připravuje třetí díl, scénář je hotový. Babovřesky 3 se budou natáčet opět v jižních Čechách a z menší části v Turecku, kde padne 17. května první klapka.  Režisér již navštívil tamní letovisko Side, trhy, pláže, přístav a typickou tureckou vesnici.

„Mám radost, že jsme opět udělali film, u kterého se lidé baví! A když si stoupneme do předsálí multikin, jasně vidíme, ve kterém sále se promítají Babovřesky 2. Lidé chodí ven usměvaví, veselí, vyprávějí si o tom, mají dobrou náladu… To bylo naším cílem, pobavit diváky,“ řekl Zdeněk Troška.