V minulých letech nabídli stovky rockových skupin včetně hvězd formátu finských  The Rasmus nebo Karamelo Santo z Argentiny. Při letošním 12. ročníku ale pořadatelé přeštěnického Musicfestu mění dramaturgii. Dle svých slov se vrací ke kořenům rocku a zaměří se především na klubovou muziku. Festival, který na louce u Milevska potrvá od 19. do 22. července, i tak ale nabídne během čtyř dnů téměř 70 skupin a dýdžejů, navíc několik divadelních a tanečních představení. V součtu jde dokonce o rekordní počet účinkujících na Musicfestu.

Co vedlo ke změně obsahu, přibližuje produkční festivalu Josef Kašpar. Vidí hned několik důvodů. „Jedním je, že jsme se chtěli vrátit ke klubové muzice. Velké české festivaly se sobě hodně podobají, hrají na nich pořád stejná jména. Druhá věc: já osobně si myslím, že požadavky některých mediálně známých kapel neodpovídají realitě a jejich tržní ceně. A hodně se rozmohly různé městské slavnosti, kde známé kapely hrají také a nevybírá se tam vstupné," řekl Josef Kašpar.

Novinek letos přináší Musicfest několik. Poprvé se akce uskuteční na třech místech; 
v milevském parku Bažantnice u kláštera premonstrátů se již zítra odehraje úvodní festivalový den s názvem Jonášův plácek. Přijedou hlavně alternativní a undergroundoví hudebníci a herci, vystoupí Znouzectnost nebo Please The Trees. Součástí bude dobročinná sbírka, určená Domov u pro osoby se zdravotním postiženímve Zběšičkách.

Na třech scénách

Hlavní program má již tradiční místo, rozprostřen na tři scény. Kromě tradičních festivalových skupin jako jsou Vypsaná fixa, UDG, Prague Conspiracy, Jaksi Taksi, Pub Animals nebo Tleskač, přináší Musicfest zajímavé hosty ze zahraničí. „V pátek vystoupí slovenská zpěvačka a herečka v jedné osobě Dorota Nvotová 
v doprovodu nejlepší nepálské rockové skupiny The Edge. Moc lidí neví, že se věnuje muzice a přitom je velmi zajímavá," podotkl Kašpar.

Nvotová se k The Edge dostala díky jejich kytaristovi. Viděla ho hrát v jednom nepálském baru, kde měl asi dvacetiminutové sólo v písničce The Wall od Pink Floyd. „A já jsem se rozplakala, nikdy jsem nezažila tak silný hudební zážitek. Hned jsem s ním navázala kontakt," popsala známá herečka.

V sobotu dorazí na Musicfest francouzská hardrocková skupina Bloody Mary i německý reggae zpěvák Jah᠆coustix. Ten má za sebou stovky vystoupení nejen v Evropě, ale také v USA a v Karibiku. Právě propaguje svůj aktuální singl World Citizen. Jahcoustix prožil velkou část svého života poněkud kočovně. Dlouhá léta žil v Mexiku, Libérii, New Yorku, Keni 
a Egyptě. A právě ve zdejší kulturách našel inspiraci 
pro svou tvorbu. „To je můj smysl života, jít ven, cestovat daleko a dělat hudbu pro všechny národy této jedinečné země," říká zpěvák.

Nová krev ze soutěží

Dramaturgie sází také 
na nová jména, která se na akci dostala díky různým soutěžím. Jednou z nich bude třeba jihočeská Epy de Mye, vítěz Šance Muzikus. Svou scénu bude na festivalu mít také projekt HelpMusic, kde figurují kapely Airfare, Goodfellas, O5 a Radeček, Matahari, Totální nasazení nebo populární Doga.

„Chceme být pestří. Jde o setkávání lidí a festival je víc než koncert. pro mě znamená daleko víc, že se objeví méně známé kapely, kterým festival pomůže, než ty, které chtějí jenom vydělat," komentuje Josef Kašpar.

Musicfest zakončí nedělní program v amfiteátru milevského Domu kultury. Zahraje tam plzeňská kapela BAM se zpěvákem Milošem Novotným, který uspěl v televizní soutěži Hlas Česko Slovenska. Do areálu pojedou během festivalu zvláštní autobusy, poblíž je možné stanovat a parkovat.