Adventní a vánoční zvyky a obyčeje na jihu Čech, které se stále udržují, ale také ty dávno zapomenuté připomene toto pondělí od 16.30 hodin v malém sále v přízemí Jihočeského muzea dokumentární esej Zdeňka Flídra Koleda, koleda – Advent a Vánoce na Šumavě. Snímek otevírají obyčeje kolem svátku svaté Barbory, odvíjí se dále přes mikulášské koledy, rozpustilé obchůzky Lucek až ke Štědrému dni. Jeho podobu před sto padesáti lety přibližuje pasáž natočená v dřevěné šumavské chalupě. Stranou nezůstane ani koledování na svatého Štěpána a obchůzky „betlémářů“ s jesličkami.

Důležité zamyšlení přinese sekvence půlnoční mše dobršského pátera Martina Vícha, osobité vzpomínky na prožívání Vánoc přinesou pamětníci z řad hořických Němců.

„Životními osudy českých Němců žijících na Šumavě se zabývám už dlouho a pro vyjádření vzájemného soužití s Čechy se mi zdál nejvýraznější vánoční čas. Film má mimo jiné připomenout , že byly doby, kdy tady žili lidé různých národností ve shodě vedle sebe, a samozřejmě ukázat, co vánoční čas pro člověka znamená dnes,“ uvedl režisér, který se pro materiál ke svému snímku vydal do Muzea Kašperských Hor, za dětským sborem do Waldkirchenu nebo na vánoční expozici do Jihočeského muzea.

Právě tam objevil pletení vánočky z devíti copů těsta, lidový hudební nástroj fanfrnoch a další dnes už polozapomenuté zvyky našeho kraje.