České Budějovice – Znáte jejich hlasy z rozhlasu, ale možná byste je na ulici nepoznali. Jak vypadají ti, kteří k vám promlouvají nebo chystají pořady? Představujeme Jiřího Kasala, hudebního dramaturga Českého rozhlasu České Budějovice.

Sinatra na začátek

V rozhlase dělám od roku 1991, takže to je téměř dvacet let. S kamarádem Richardem Lhotským jsem počátkem 90. let připravoval pod patronací hudebního režiséra Zbyňka Mikuláše pořady širšího žánrového spektra.

Nynější posluchači vděčně přijímají mou Hudbu pod hvězdy, což je pásmo melodií ke zklidnění duše v pátek večer na stanici Praha. Od roku 2000 jsem začal připravovat nostalgickou písničkovou revue nazvanou Světla ramp.

Hlavní náplň hudebního dramaturga a redaktora je připravit hudbu do vysílání pro celý den, od pěti ráno až do večera. Vybírám snad ze všech žánrů kromě dechovek. Věnuji se také archivu a jeho rozšiřování získáváním nových titulů. Snažím se vybírat materiál pro přepis zajímavých a cenných pásů z naší fonotéky na nová média.

Dělám práci s muzikou, která mi není cizí. Hudbě jsem se věnoval odmalička. Jsem z Třeboně, kde jsem chodil do lidové školy umění. Hrál jsem na trumpetu, později na baskytaru. Moc jsem nevynikal, ale jsem rád, že jsem i jako aktivní muzikant nakoukl do hudební sféry.

Od mládí mám pochopení pro hudbu staršího data. Ve třinácti letech jsem si koupil v prodejně Supraphonu desku Franka Sinatry, vydanou v Rumunsku. Tehdy to byla vzácnost a začátek jisté cesty. Hudbě jsem se pak věnoval prostřednictvím rozhlasové publicistiky, ale i při poslechových fonotékách i diskotékách v klubech.

Snažíme se, aby nás poslouchalo co nejvíce lidí. Jsme otevřeni širšímu generačnímu poli. Českobudějovický rozhlas je orientován spíše na vyšší věkovou vrstvu. V Evropě je běžné, že regionální stanice pečují o tyto vnímavé a pozorné posluchače. Měli bychom je respektovat, vyhovět jejich přáním. Hrajeme v pořadech na přání a v proudovém vysílání zejména domácí populární hudbu 80., 70., 60., ale i 50. let. Nostalgický pop staršího data je vedle dechovky naše rodinné stříbro.

Myslím si, že hudební dramaturg by neměl při výběru hudby do vysílání příliš upřednostňovat svůj vkus, ale citlivě vnímat preference posluchače. To se snažíme brát v úvahu i při dramaturgii občasných koncertů v našem studiovém sále.

Vkus se dá kultivovat, ale nevnucovat. Jinak posluchači dají najevo svou nevoli, že kronkrétní stanici přestanou poslouchat.

Úcta k realitě

Mým snem jsou hlavně spokojení posluchači. S vedoucím hudební redakce Martinem Schusterem jsme oba ve středním věku. Naši posluchači jsou přitom často o dvě generace starší, ale snažíme se jim rozumět a zabývat tím, co je jim blízké. Snažíme se s úctou vnímat realitu našich posluchačů.

Práce v rozhlase je časově náročná a pohltí i víkendy. Když mám přece jen volno, tak se co nejvíce věnuji svému šestiletému synkovi Honzíkovi. Má rád hudbu i rádio, jezdí se mnou na koncerty. Už zkrátka sleduje moji stopu, a z toho mám velkou radost.