Doktor Čestmír Mázl z ní má zamotanou hlavu. A přitom netuší, že jsou dvě. Teresa Branna a její dvojče Agnes hrají sestry Ráčkovy v seriálu Ordinace v růžové zahradě 2. Ani někteří diváci z Jihočeska navíc neví, že jednu z nich mohou pravidelně vídat zde. Teresa Branna je totiž herečka, která 11 sezon působí v Jihočeském divadle.

Narodila se na Zaolší, v české části Těšínska za řekou Olzou, patří k polské menšině 
v Česku. Rodiče má v Českém Těšíně, oba milovali divadlo, a Teresa mamince splnila její dívčí sen: stala se herečkou. Když do Těšínského divadla potřebovali děti, šla se sestrou na konkurs, a jelikož byly dvě, hodily se: když jedna onemocněla, druhá zaskočila.

„Asi mi zůstala touha hrát. A ovlivnilo mě, jak nás rodiče vychovávali: chodily jsme plavat, lyžovat, na rytmiku, tancování, na zpěv, do sboru, na housle, kreslily jsme. Základ z dětství byl důležitý,“ říká 34letá Teresa Branna.

Navštěvovala polské školy, jako cizinka si však v Česku nepřipadá. Má polskou národnost, jméno, doma s přítelem mluví polsky, ale například občanku českou. „Je divné, že člověk naráží na problém tam, kde spolu ti lidé žijí, ve Slezsku: Češi nechtějí polské nápisy, Poláci se tam zase snaží udržet…,“ říká.

Teresa Branna, herečka, která působí již 11 sezon v Jihočeském divadle a v poslední době je známá mj. ze seriálu Ordinace v růžové zahradě 2.Doma se cítí v Českých Budějovicích, jsou pro ni nádherným městem. Z Varšavy do jižních Čech se přestěhovala kvůli dnes již bývalému příteli, který odsud pochází.
„Byla to romantická láska, dnes je z ní přátelství a jsem ráda, že díky ní jsem v Budějovicích. V Polsku byly taky možnosti, ale já jsem naučená platit korunami a ne zlotými, pořád jsem se cítila doma 
v Čechách,“ říká.

V Jihočeském divadle (JD) se jí daří. Sázel na ni Martin Glaser i jiní, sama jmenuje Petra Zelenku, Janusze Klimszu a Radovana Lipuse. První zásadní rolí se stala Ofélie 
z Hamleta. Měla pocit, že je to doopravdy. „Bylo to náročné, prvky nahoty, ležela jsem 
v rakvi…,“ vzpomíná a vrací se k dalším postavám. Markýza z Nebezpečných vztahů, Sophie z Hostiny dravců, Abigail z Čarodějek ze Salemu či hra Fuk!, kde ji potkala sice menší role, nicméně zapamatovatelná, i díky scéně, v níž se odhalila. „Vyžaduje to dávku větší odvahy a exhibice, ale to k herectví patří,“ glosuje.

Devět let se na repertoáru JD drží Tlustý prase a deset let od premiéry oslaví na jaře dva hity, komedie Muž sedmi sester a Saturnin. „Slečna Barbora je sice spíš postava pro krásu, to představení ale miluju,“ říká herečka.

Se seriály začínala v Polsku, v Česku ji objevila Ordinace v růžové zahradě, v jejíž první řadě dostala epizodní roli potetované pacientky doktora Mázla. Po osmi letech jí nabídli další epizodku, natočila ji loni a na základě toho ji rozepsali do dvojrole, o níž se dělí s dvojčetem Agnes.

„Je rozdíl, jestli natáčíte pár dílů, nebo dlouho. To je tam potom člověk doma skoro jako v divadle, pozná štáb, opadne stres z neznáma. Vést v seriálu kontinuálně postavu je něco jiného, než ji mít uzavřenou do tří dílů. Moc nevím dopředu, co bude, je to i překvapivé. Teď mám napsanou hezkou postavu, k tomu záměny dvojčat, pěkná rolička,“ je spokojená Teresa Branna.

Nahota včetně striptýzu není ve hře Fuk, kterou uvádí Jihočeské divadlo v režii Petra Zelenky, žádnou samoúčelnou exhibicí vulgarit. Na snímku Teresa Branna a Jan Dvořák.Jednu z klíčových postav, Dariu, jež dává informace hlavnímu hrdinovi, si zahrála v seriálu České televize Cirkus Bukowsky. Dvě šestidílné série natáčela s režisérem Janem Pachlem.

„Jeli jsme natáčet k moři do Polska, s Pavlem Řezníčkem jsme běhali po Gdaňsku, po plážích, trošku road movie. To mě baví, že nejsem jen zavřená v hale nebo se jen nesedí u stolu. Akčnější scény, to je něco pro mě. Myslím, že ten seriál se mimořádně povedl,“ říká Teresa Branna.

Spíše roličky získala v Sanitce 2 (podvede i okrade manžela a on kvůli ní spáchá sebevraždu) a v Proč bychom se netopili. Pamatuje si, že jako vodačce jí byla zima. „Člověk musí skloubit, aby nejel moc rychle, moc od břehu, aby se vešel do záběru, a pak i zapomene, že je mu zima, protože má jiné starosti,“ říká.

Práce v seriálech ji baví, je stále nová. Závratné sumy za ně nedostává, když před deseti lety točila v Polsku, platili ji stejně jako dnes v Česku. „Ale nepopírám, že finanční stránka je důležitá, k divadelnímu platu je to pěkný přivýdělek.“

Hra Neila LaButa s názvem Tlustý prase je v Jihočeském divadle sedm let od premiéry stále vyprodaná. Na snímku Teresa Branna a Pavel Oubram.

V seriálech se objevuje díky castingům. Vzpomíná, že když se hledali herci do Ordinace, jeli na konkurs z JD skoro všichni. Výjimku tvoří povídka z cyklu ČT Škoda lásky, kde jí práci rovnou nabídli. „Zpívala jsem tam, točilo se v hotelu Evropa na Václavském náměstí, taková dobovka, rok 1947, krásné, to jsem si opravdu užívala,“ vypráví.

Jenže někdy, když je práce hodně, přijde únava a má studené nohy – což nesnáší – ptá se sama sebe, zda to má zapotřebí. Hned si ale odpoví, že je to job, který si vybrala. Navíc, když začne hrát – ať seriál nebo divadlo – zapomene, že ji bolí hlava nebo že smutní.
„Mám dojem, že když jsem hrála v Těšínském divadle, byl právě tohle důvod, proč jsem do toho šla – vypnu svůj život a prožívám radosti a strasti někoho jiného, což je uvolňující. Třeba když ve hře Škola, základ života zpíváme poslední písničku, vždycky mi neuvěřitelně zvedne náladu, miluju to,“ vysvětluje.

Když si chce od hraní odpočinout, nejraději relaxuje na gauči s kočkou Aurou. A na otázku, zda při tom přemýšlí 
o vlastní rodině, odpovídá jasně. „Intenzivně na tom pracuji. Už nemám věk na to, abych o rodině jen přemýšlela. Vždy jsem byla rodinný typ, doufám, že to přijde…“

Narodila se 24. května 1980 v Karviné, jako druhá z dvojčat. Jako dítě hrála na Polské scéně Těšínského divadla, po maturitě tam dva roky pracovala jako nápověda a elévka. Absolvovala Divadelní akademii ve Varšavě. 
V Jihočeském divadle je od podzimu 2004, hrála Ofélii, Markýzu de Merteuil, Jeannie (Tlustý prase) či Lauru a Helen ve hře Fuk!.

Hrála v seriálech Cirkus Bukowsky, Sanitka 2, Ordinace 
v růžové zahradě, Zázraky života, Proč bychom se netopili, Přešlapy, Soukromé pasti. Jednu z hlavních rolí měla ve filmu Mistr, princeznu hrála v pohádce O království 
z nudlí a štěstí bez konce.

Je svobodná, bezdětná. Ráda řídí auto, jezdí na lyžích, plave 
a hraje badminton.