Tisíce lidí se tento víkend vypraví v jižních Čechách za hudbou. Špičky tuzemského popu, klasiky či dechovky se objeví na třech velkých festivalech. Hrát se bude ale i jinde, jazz zazní 
v Písku a Prachaticích, v Krasetíně pod Kletí pokračuje 
18. července koncertní sezona vystoupením kapely Traband a v klubu Vaška Koubka 
v Chotěmicích zahraje ve stejný den Spirituál kvintet.

Hrady CZ
Rozšířený páteční program, dvě pódia, větší areál 
a velká jména rocku a popu přinese 17. a 18. července festival Hrady CZ a jeho zastávka na Rožmberku. „Zásadní změna je, že po oba dny budou dvě rovnocenná pódia,“ řekl dramaturg Viktor Souček.

V pátek se hraje od 19 hodin, Tomáš Klus, Mandrage, Monkey Business, Wohnout či Pipes and Pints; v sobotu zazní první tóny v 11.30 hodin, představí se Chinaski, Čechomor, No Name, Anna K., Tata Bojs, Wanastowi Vjecy, Sto zvířat, Visací zámek, Mig 21, Xindl X či Iné Kafe. „Putovní charakter festivalu a kulisy hradů nám dávají pocit, že jsme na příjemné dovolené. Budeme hrát písně z nového alba i naše milované evergreeny,“ řekl Jiří Macháček z Mig 21.

K festivalu patří hlídané kempy, stanové městečko, kyvadlová doprava i velkokapacitní parkoviště. Pořadatelé doporučují dorazit s předstihem, aby se zamezilo dopravním zácpám. „Nejdůležitější pro komfort návštěvníků je, aby opravdu přijeli včas. Nejlépe s tříhodinovým předstihem, začínáme velkými hvězdami už v poledne,“ řekl Viktor Souček.

Houslista Pavel Šporcl.

MHF Český Krumlov
To samé, co pro jihočeské fanoušky popu a rocku znamenají Hrady CZ, je Mezinárodní hudební festival v Českém Krumlově pro vyznavače klasiky. Letos se odehraje od 17. července do 8. srpna. Zahájí ho tento pátek operním recitálem jihokorejská sopranistka Sumi Jo. Jejím hostem bude italský tenorista Danilo Formaggia, oba pěvce doprovodí Symfonický orchestr Českého rozhlasu. V sobotu je na programu Pocta Čajkovskému, představí se Moravská filhamonie Olomouc.

Na dalších koncertech vystoupí mj. houslista Václav Hudeček s klavíristou Janem Simonem za doprovodu Jihočeské komorní filharmonie (JKF). „Ve stejném prostoru zahraje JKF ještě dvakrát: pod taktovkou Jana Talicha doprovodí houslového virtuosa Pavla Šporcla a bude jí patřit 
i závěrečný koncert, kde zahrají jihokorejský houslista Ji Man Wee a violoncellista Carmine Miranda z USA,“ řekl dramaturg Lubomír Herza.

Na MHF se představí i kytarista Lubomír Brabec, Muchovo kvarteto s hudebním mimem Vladimírem Kulíškem, Musica Florea, trojice zpěváků z Broadwaye v programu James Bond Music 
a světové muzikály či Gabriela Vermelho.

Kubešova Soběslav
Do 21. ročníku vstoupí o víkendu festival dechových hudeb Kubešova Soběslav. Hraje se v sobotu a neděli na náměstí, první den se začíná v poledne, druhý od 10 hodin. „Snažíme se prezentovat jihočeské kapely a vždy je ozvláštníme nějakou moravskou. Tentokrát se těšíme na Palavanku, kterou ještě naši diváci neviděli, tak věříme, že jsme se trefili do černého,“ řekl Ladislav Kubeš.

Členové nejstarší jihočeské dechovky Babouci.Zajímavé podle něho budou dvě francouzské kapely z oblasti Alsaska-Lotrinska. Jedna ze zpěvaček zde byla již loni. „Naučila se tak dobře česky, že kdybych já tak uměl francouzsky, chodím krokem páva,“ popsal Ladislav Kubeš.

Z Francie dorazí kapely Alsatia a Happaranka. Druhou zmíněnou slyšel Ladislav Kubeš loni v Rakousku a překvapila ho, jak dobře hrála. „Mladí lidé, úžasný tubista, který loni vyhrál konkurs do Mnichovské filharmonie, vyloženě zdatní muzikanti,“ doplnil.

Program, jehož část bude přenášet Český rozhlas České Budějovice, dále slibuje oblíbené kapely Babouci, Veselka, Pohoranka či Krajanka. „Naším cílem je, abychom se nevnímali, že jsme tady pupkem světa, i jinde hrají dechovku. Ukázat širší evropský záběr v dechové hudbě, vždy zveme alespoň dvě kapely ze zahraničí a může nás těšit, že v repertoáru nikdy nezapomenou na české autory,“ dodal Ladislav Kubeš.

Bohemia JazzFest
Plná náměstí má rok co rok akce, kterou vymyslel kytarista Rudy Linka. Bohemia JazzFest slaví deset let, rozrostl se do deseti měst a vyvrcholí dvěma večery na jihu: 18. července v Písku, den nato v Prachaticích, shodou okolností v obou případech na Velkém náměstí, vždy od 
17 hodin, vstupné je zdarma.

Rudy Linka.„Písecký večer zahájí Libor Šmoldas Trio, jedna z nejatraktivnějších tuzemských kapel, následuje Sunna Gunnlaugs Trio z Islandu, kteří náměstí ozdobí melodickou lyrikou. Večer završí velkolepá oslava desátého výročí směsí flamenca a jazzu v podání Antonio Lizana Group,“ řekla dramaturgyně píseckého Centra kultury Iveta Hodoušová.

V Prachaticích začne Kristýna Bártová, jazzová klavíristka, která letos na festivalu převzala cenu jako vítězka soutěže JazzPrix. Pak je program stejný jako v Písku: klavíristka Sunna Gunnlaugs 
a Antonio Lizana Group, která míchá flamenco a jazz.