Drží dvě prvenství: je to nejmenší a nejmladší zámecké divadlo v Česku. Scénu s hledištěm pro 30 lidí otevřeli v pátek večer na zámku Červená Lhota na Jindřichohradecku. Barevně ho památkáři vyladili do červené a uprostřed stropu se nad vším vznáší génius.

Divadelní prostor v podkroví zámku se rodil mezi roky 2006 – 2009 podle projektu kastelána Tomáše Horyny. Dřevěné konstrukce vytvořil truhlář Ivan Závodný z Deštné, výzdobu včetně falešných mramorů a ilusivních maleb svěřil kastelán své manželce.

„Různé alegorické scény, jak to bývalo v divadle zvykem, znázorňují tanec, hudbu, skladatele, spisovatele, komedii a tragédii. Zámecké patro vzniklo kolem roku 1910, tak jsme se snažili sladit do té doby i podobu interiéru, aby trošku souzněl s okolními prostory. Divadlo by mělo splynout s historickým prostředím,“ řekl Tomáš Horyna s tím, že umožní úplně jiný zážitek ze zámku a navíc bude místem, kde něco vzniká.

Komorní prostor sloužil posledním majitelům Červené Lhoty, šlechticům z rodu Schönburg-Hartenstein, jako sklad nábytku a dětských hraček. I proto padla volba právě na něj.

Chodba jako foyer

„Je jediný, který nemá jinou historickou náplň. Zároveň jde o pokoj, který má poměrně snadnou dostupnost po dřevěném schodišti z nádvoří a hned vedle na chodbě jsou původní záchody,“ doplnil kastelán, který za výhodu považuje i sousedství relativně prostorné chodby, která bude plnit funkci foyeru.

Divadélku dominuje červená barva a její různé odstíny na závěsech, sedadlech, stěnách i podlaze. Památkáři v tomto vycházeli z původních nálezů. „Místnost byla vybílená, vymalovaná vápnem, ale tuhle červenou jsme našli v podkroví, takže na kontrolním dni jsme ji vybrali jako jeden z odstínů, které tady historicky jsou a barevně odpovídají schönburskému ladění patra,“ vysvětlil Horyna.

Malé je divadlo především z kapacitních důvodů. Kastelán navíc počítá s návštěvami škol a hlediště se třiceti sedadly početně odpovídá průměrné třídě.

Schön Burgtheater

Scéna, která je součástí nové prohlídkové trasy, se naplno rozjede v dubnu příštího roku. V pátek ji pokřtil, s velkým úspěchem, ochotnický spolek z Deštné se Zámeckou komedií, upravenou hrou Františka Věnceslava Jeřábka.

Jednou z podmínek při budování divadla bylo zřízení knížecí lóže. Visí nad ní schönburský erb. Ostatně v zámeckém archivu se našly dramatické pokusy šlechtičny Caroline.

„Před 14 dny tu byl na návštěvě princ Nicolaus, udržujeme s rodinou styky dobré a přátelské. Ubezpečil nás, že je to jediné schönburské divadlo, takže ho můžeme nazvat i jeho jménem. Přemýšlel jsem o názvu Schön Burgtheater,“ dodal s úsměvem kastelán Tomáš Horyna.