Neřekl ani slovo, s úsměvem převzal cenu Animorpha za celoživotní dílo a zmizel. Adolf Born se postaral o první vrchol Anifilmu, kterým do 8. května žije Třeboň.

Festival má za sebou také první obří nával. To když se promítala Autobiografie jednoho lháře o Grahamu Chapmanovi z Monty Pythonů. Fronta se táhla od dveří kina Světozor přes chodbu až na náměstí, víc než polovina diváků se dovnitř nevešla.

Snímek o 'přiznaném homosexuálovi a utajeném alkoholikovi' přináší 17 druhů animace. Publikum pobavila již úvodní fotka, na níž vedle hrobu Chapmana, jenž zemřel v roce 1989, byla do země zapíchnutá cedule: Sorry, že tu s vámi dnes nemohu být. Duch britského komika asi zasáhl i při besedě: tvůrci přivezli jednu z hereckých hvězd – figurku Sigmunda Freuda. Té však na jevišti před diváky upadla hlava. „Oh My Gosh!" reagoval zděšeně režisér Jeff Simpson.

Freuda namluvila hollywoodská herečka Cameron Diaz. Prý to byla jasná volba. „Poslali jsme jí mail, že víme, že už ji nebaví být zaškatulkovaná v jednom typu rolí, ale že ji prosíme, aby to ještě jednou udělala," usmíval se druhý režisér Ben Timlett.

Sám Chapman promlouvá 
z plátna díky své dvouhodinové audioknize. Zazní i záznamy představení skupiny Monty Python. „Z těch pochází všechen Chapmanův smích a také každý zvuk bafání dýmky ve filmu vydává skutečně on," doplnil Simpson.

Podobně plno jako při této české předpremiéře bylo na krátkých filmech. Sedělo se na schodech a dokonce na židlích v koutech, odkud ani není vidět celé plátno. Řada lidí čekala na 'kraťas' Tramvaj Michaely Pavlátové, která dostala v Třeboni medaili ministerstva kultury za šíření té české po světě.

„Já šířím ráda, vždy mě moc potěší, když můžu mít někde retrospektivu nebo dostanu cenu a je tam napsáno: Česká republika… Tramvaj je film trošku sprostý, první verze byla takový lyrický sen, jenže Francouzi chtěli něco více erotického a přímého," líčila režisérka, která do Třeboně jezdí léta a bere s sebou kolo – zamilovala si zdejší krajinu a rybníky.

3D brýle si nasadili diváci při novince Aurela Klimta. Pustil 36 minut z loutkového vesmírného muzikálu, část Lajka: Zrození kosmonautky. Zpívá se v něm například: Laj, laj, lajka/ chytrá jak Ezopova bajka, loutkám dali hlas Robert Nebřenský, Jan Budař či Vladimír Merta. První třetina je reálný osud voříška Lajky, kterému dali Rusové jednosměrnou letenku a on po dvou hodinách ve vesmíru zemřel.

Štěňata v raketě

„Můj příběh pokračuje, co by se stalo, kdyby s ostatními zvířaty pluli vesmírem, našli si planetu a tam se měli báječně, bez lidí," popsal Aurel Klimt. Záběry z muzikálu kontroluje v ateliéru na třímetrovém plátně, do filmové rakety, kam si Lajka tajně schová svá tři štěňata, se prý vejde i morče.

Více než třetina programu míří na děti. Ty se projevily jako velmi odolné, to když se v sobotu při promítání na náměstí spustila bouřka a liják podobný tomu, jakým zrovna na plátně letěl vzducholodí pirátský kapitán.

Město o víkendu anifilmovými nadšenci přetékalo. Na oběd se v hospodách čekalo hodinu, v regálu s pečivem 
v obchodě na náměstí ležely po poledni už jen drobky. I ty celebrity jsou v Třeboni jaksi civilní: Karel Schwarzenberg si sedl do nacpané pizzérie, po ochrance ani stopy. Navíc si akce zachovává jemně 'punkový' ráz. Ačkoli letošní 
4. ročník má rozpočet přes osm milionů, pán v kvádru klidně vezme do rukou katalog a jde stínit světlo u dveří loutkového divadla, které ruší projekci.

S nadsázkou si Perla a Měcháček, moderátoři zahajovacího večera, podali i Miroslava Kalouska. „Děti, pojďte si sáhnout na ministra," zaveleli. A děti ze sboru Zvoneček, které skandovaly Hip, hip, hurá, šly.