Kdysi takhle začínal i Glen Hansard, který s Markétou Irglovou získal Oscara za baladu Falling Slowly. Že hraní na ulici není žebrota, chce dokázat druhý ročník Buskers festu 2012, který se v ulicích Českých Budějovic uskuteční 28. června.  Hrát se bude na osmi místech.

Již nyní pořadatelé lákají kohokoli, kdo si chce pouliční produkci ozkoušet. „Rádi bychom, aby v podstatě na každém rohu stál nějaký umělec a celý den město žilo. Hledáme divadelníky, kejklíře, hudebníky, básníky, kohokoliv, kdo má zájem se předvést na ulici. Každý, kdo přijde s nějakým nástrojem, se může zapojit," řekl organizátor Petr Znoj.

Středobodem všeho dění bude pódium na Sokolském ostrově, kde vystoupí kapely Už jsme doma, Budoár staré dámy, Ticho de pre cupé band, Bůhví, Hodně podně, Bůhví a Vybitá baterka. Doprovodný program nabídne  vegetariánská jídla, bazar, lanové překážky, čtení pohádek i čajovnu.

Festival startuje ve 14 hodin. V ulicích se bude hrát do šesti, na Sokolském ostrově až do druhé hodiny ranní. Rozezní se hlavní i Piaristické náměstí, nábřeží, Lannova třída, ulice Na Sadech i promenáda před Jihočeským divadlem.

„Naší myšlenkou je, aby  České Budějovice na jeden den ožily pouličním uměním. Tím, že se bude hrát téměř na každém rohu historického jádra, zasáhne festival skoro každého obyvatele i náhodného návštěvníka. Pouliční umělci zpříjemní lidem cestu z práce, školákům ze školy, maminkám s kočárky procházku, pejskařům venčení," popisuje Petr Znoj.

Zdroj: Youtube

Zkušenosti s hraním na ulici má několik jihočeských muzikantů, ať už Josef Fojta, zpěvák Sunplugged, nebo Jan Přeslička ze skupiny Epy de Mye. Ten jezdil hrát po Evropě jako student vysoké školy.

„Myslím, že jsem díky tomu získal pocit svobody na celý život, naučil jsem se trošku zpívat a překonávat ostych. Pro studenta to byl taky finanční přínos. K postupům z ulice, které mi zůstaly, patří asi soustředění se na píseň, ať se kolem děje cokoli," nastínil kytarista a zpěvák Jan Přeslička. V Česku ho podobné hraní láká spíš jako recese a happening s kapelou.

Buskers fest loni navštívilo 4000 lidí a hrálo na něm 100 umělců. Pořadatelé věří, že lidé se na chvíli zastaví, poslechnou si vystoupení a odpočinout si od celodenního shonu. Přáli by si, aby vznikla jedinečná atmosféra.

„Bohužel, v Česku se stále na pouliční hraní pohlíží jako na něco divného a většina lidí si představí bezdomovce, žebrající o pár korun. Tento předsudek bychom rádi vyvrátili a ukázali kvalitní umělce, kteří hrají po celé západní Evropě, kde má pouliční hraní dlouhou tradici a přispívá ke koloritu metropolí, jako jsou Paříž, Barcelona, Londýn nebo Berlín," dodal Znoj.