Podepisoval se hodinu, každému nakreslil obrázek. Petr Sís nalákal nejvíc čtenářů na knižní festival Tabook. V Táboře vyprávěl o své novince Pilot a Malý princ, obrazovém životopisu Antoina de Saint-Exupéryho, muže, jenž rád četl i psal přímo v kokpitu letadla. Festival malých nakladatelů s rozpočtem 700 000 korun nabídl ovšem o víkendu stovky dalších knih a zpráv. Třeba tu, že podle knihy Zatím dobrý o útěku bratří Mašínů vznikne komiks, který nakreslí 'nebelovský' Jaromír 99. A Nadace Miroslava Šaška ohlásila, že pěti mladým autorům dětských obrazových knih rozdělí 300 000 korun.

Tabook a jeho třetí ročník se letos přemístil z náměstí TGM do Střelnice, na jejímž štítě svítila modrá písmena 
s názvem akce. Kolemjdoucí vábily i letáčky, rozdávané před sochou Brána času. Podívat se tak přišel mj. 70letý Josef Krekule z Tábora, koupil tři knihy, starověké báje 
i něco o vaření. „Je to dobrý, pošlu sem kluka,“ plánoval.

Další z místních, 55letý Michal Žížala, dorazil na Tabook již potřetí. Zná pořádající nakladatelství Baobab, myslí si, že festival je pro Tábor velkým obohacením. „Pro knížky mám slabost, koupil jsem si Austrálii od Miroslava Šaška. A líbí se mi prostředí, je povznášející,“ hodnotil. Několik knih si odnášel i výtvarník Václav Johanus. „Jen škoda, že něco takového je v Budějovicích nemožné,“ posteskl si.

Festival Tabook 2014, Tábor. Stánek Revolver Revue.Knihy ležely v prvním patře Střelnice na stolcích, parapetech i paletách. Dokonce se 
o ně dost netradičně soutěžilo: Dotazník Jiřího Gruši či Malostranské humoresky Karla Pecky nabízela na špejlích skutečná střelnice před Střelnicí. „Můžete si vystřelit knihu,“ nabádala v pátečním prosluněném odpoledni hosty  Tereza Horváthová z Baobabu. Poslechli ji.

Jako první se vyprodala kniha Pilot  a Malý princ. Na stánku nakladatelství Labyrintu zůstala v sobotu před 
13. hodinou jen maketa letounu. Není se co divit: fronta na podpisy Petra Síse se táhla až pod schody, lidé v čítárně stáli, seděli na koberci i polštářích, nakukovali přes zábradlí.

„Malého prince jsem poprvé četl ve 12 letech, tatínek mi ho dal, když jsem byl ještě chlapec. Tehdy to pro mě bylo o fantazii a světě, který možná někdy objevím. (…) Doufejme, že Antoine našel svou vlastní  planetu někde blízko hvězd,“ vyprávěl autor. Při hodinové autogramiádě děkoval lidem za trpělivost, se kterou čekali na podpis. Když se jednou ve věnování spletl, reagoval pohotově: „Jé, tak z téhle čáry udělám třeba motýla.“  A dětem, na které knížka nezbyla, nakresil alespoň velký obrázek na letáček Tabooku.

Festival Tabook 2014, Tábor. Na snímku Petr Sís, který podepisoval svou novou knihu Pilot a Malý princ.

Se dvěma exempláři jeho novinky stála frontu 22letá Ester Nemjoová z Prahy, doma má jeho starší knihu Tibet – Tajemství červené krabičky. „Oslovuje mě propracovanost jeho knížek, hezké detaily, barvy a líbí se mi jeho tečkovaný styl, je originální,“ popsala dívka.

Novinky přivezli i jiní. Baobab knihu Lyžníci z Plískanic, Marek Toman román Veliká novina o hrozném mordu Šimona Abelese, Jiří Krejčík recenze nádražek. Knížky do fondu nakoupila lounská knihovnice Ilona Konířová. „Je tu moc příjemně, i město je krásné. Jen ve stanu na náměstí bylo asi víc návštěvníků, kteří šli kolem,“ srovnávala.

Mluvilo se i o knížkách, které se plánují. Dagmar Urbánková četla vtipnou povídku o Emanovi a nákupu bot (bota byla pelíšková, jenže promokavá), Jan Novák oznámil, že s Jaromírem 99 chystají komiksy o Emilu Zátopkovi a Mašínech. Dora Kaprálová předčítala ze zápisníku. Jeden ze záznamů, líčící virtuální rande, končil: „Spánek je jediná bezedná online hloubka života.“

Festival Tabook 2014, Tábor. Na snímku spisovatelka Dora Kaprálová.Pestrost knižní jako by se odrážela i v tom, co se na Tabooku nosí. Žluté a červené punčocháče, barevné sukně, látkové tašky… a hodně dětí. 
V přízemí Střelnice fungovala hlídárna, kde byl modrý stoleček plný modelíny a u červeného se malovaly myšky; 
v prvním patře dílny, třeba Cesta kolem světa.

„Studujeme ilustraci, děláme občas i komiks, baví nás vymýšlet si příběhy. Děti si vylosují vlastnosti, které bude jejich hrdina mít, a pak místa, kterými se protlouká. Je na nich, jaký příběh doplní, výsledkem je komiksová dvoustrana,“ popsala 25letá lektorka Magdalena Rutová, studentka ilustrace na VŠUP.

Hrdina 12letého Martina Dvořáka z táborské ZŠ Orbis Pictus se jmenoval Mistr Fazole. Měl být energický i tlustý. „Má lítací postel, poletí vesmírem a bude muset zastavit na nehostinné planetě,“ plánoval Martin.

Když Tereza Horváthová 
z Baobabu říká, že kniha je nesmrtelná, po dvou dnech na Tabooku jí člověk věří. I jejím slovům, že kniha odolá veškerým digitálním tlakům. „Jak řekl Umberto Eco: kniha je jako lžíce, kladivo, kolo nebo nůžky. Jakmile jste je jednou vynalezli, už to lépe udělat nemůžete… Knihu považuji za dokonalý vynález. Přežije, bude s námi pořád,“ myslí si Tereza Horváthová. Ještě jednu historku, k dokreslení nálady. Když v pátek potkal šéfku Baobabu moderátor Jiří Hnilica, prohlásil: „Terez, říkali mi něco o honoráři. Já nic nechci! Kdyžtak to dej na kostel.“

Tabook a JihočešiRomán Rybí krev od Jiřího Hájíčka mělo nakladatelství Host na jednom z předních míst svého stánku. Knihy o pivu 
a Česká kuchyně za dob nedostatku, které napsal národopisec Čeněk Zíbrt, prodávalo nakladatelství Dauphin. A dobře si vede bestseller Návrat Krále Šumavy od Davida Jana Žáka. „Prodalo se už přes 20 tisíc kusů a stále se prodává. Jsou to longsellery, které, když jsou dobře napsané, si nakonec koupí řekněme 50 000 lidí. Chtěl bych, aby David zase napsal něco ze Šumavy,“ řekl Joachim Dvořák z nakladatelství Labyrint.