V létě nemá ani jeden volný večer. Třiadvacetiletý Lukáš Randák z Českých Budějovic působí ve sboru opery Jihočeského divadla a především hraje hlavní roli v muzikálu Romeo a Julie na nádvoří zámku Hluboká. „Unavený nejsem, dělám, co mě baví,“ říká.

Letos potřetí hrajete Romea. Není to už nuda?
Vůbec ne. Tento muzikál hrajeme naposledy, takže se na představení těším víc a víc.

Romeo byl vaší první velkou divadelní rolí. Je náročná?
Určitě, jak po pěvecké, tak po herecké stránce. Je tam dost mluveného slova ve verších, což pro mě bylo ze začátku těžké. Zároveň hodně šermujeme. Musel jsem absolvovat čtyřměsíční kurz.

Jaké je hrát pod širým nebem?
Je to velký adrenalin, protože do poslední chvíle nevíte, jestli nezačne pršet nebo vítr neodnese kulisy. Navíc když dlažební kostky zmoknou, tak to klouže.

Letos jste na Hluboké získal roli i v jiném muzikálu…
Hrál jsem Peška v Jedné noci na Karlštejně. To bylo oproti Romeovi něco naprosto jiného, protože Pešek je větší komediant. Právě kvůli tomu mě ta role moc bavila.

Kde kromě Hluboké působíte?
Mám stálé angažmá ve sboru opery Jihočeského divadla. Nyní hrajeme na otáčku Dona Giovanniho, předtím jsem vystupoval v Komediantech. Díky tomu jsem se setkal s operními hvězdami. Byla to velká zkušenost, zajímavá byla hlavně spolupráce s dirigentem Mario de Rosem, protože má jiný přístup, než na jaký jsme zvyklí. Poznal jsem ale také, že i lidé v alternaci jsou tam na vysoké úrovni a je možná škoda, že se o nich nemluví tak, jako o Curovi.

Máte vůbec nějaký volný večer?
V červenci a srpnu ne. Přes léto mám kvůli zkouškám a představením opravdu nabitý program. Unavený ale nejsem, protože dělám, co mě baví.

Vyzkoušel jste operu i muzikál. Co je vám bližší?
Určitě muzikál, protože operu jsem nikdy nestudoval a dostal jsem se k ní vlastně jako slepý k houslím. V budoucnu bych byl radši za roli v muzikálu, cítím se v něm lépe.

Co vás čeká v nejbližší době?
Letos mi poprvé vyšel konkurz v Praze. V březnu budu společně se svým kolegou z Hluboké Janem Kopečným alternovat v muzikálu Lucrezia Borgia. Velmi se na to těším, protože se to bude hrát ve velkém divadle, v Hybernii.

Neuvažoval jste také o zviditelnění v pěveckých soutěžích?
Ve věku puberty jsem něco zkoušel a myslím, že už jsem z toho vyrostl. Nelíbily se mi tam nahrané davové scény, povinný smích a pláč. To nesedí mé nátuře a nakonec jsem rád, že jsem nepostoupil.

Když uspějete v Praze, opustil byste jižní Čechy?
Já myslím, že nabídky v Praze jsou velmi pomíjivé a když dostanete jednu, neznamená to, že přijde dalších deset. Takže neplánuji, že bych jižní Čechy někdy nastálo opustil. A hlavně jsem velký patriot a České Budějovice miluji.