Nasadili barevné čepičky, vrhli do tří písní obří energii, na konec dali vtipnou Hej more!… a vyhráli. Skupina Nahy a Bagr ovládla v sobotu jihočeské kolo festivalu Porta: postoupila do finále v Řevnicích a získala autorské ocenění, pojede tak i na mezinárodní Portu v Ústí nad Labem. Zabodovali ještě písničkář Mirek Baldrych, toho čeká řevnické semifinále, a Adéla Jonášová, jíž porota dala další autorskou cenu a postup do Ústí.

Ve studiovém sále Českého rozhlasu České Budějovice soutěžilo 16 skupin a písničkářů. Trio Nahy a Bagr říká svému stylu NewCastleFolkPop, díky lásce k Novohradským horám, kde vzniká většina písniček. Na jihočeské Portě hráli poprvé a soutěž zakončovali, hnáni klakou fanoušků. Ti drželi transparenty jako Nahy je bůh, Milujeme Nahyho!, křičeli a troubili. Publikum nadchla zmíněná hitovka Hej more!, příběh z budějovického Palačáku se sloganem Šárina je jenom moje!

„Chtěli jsme si to zkusit, ani ve snu nás nenapadlo, že bychom vyhráli. Máme výborné kamarády: celý život se pohybuji v oddíle Orion, písničky vznikají s nimi a rádi mi tohle dělají. Vědí, že jsem nervózní, mám trému a kazím to – teď jsem to zkazil a ještě vyhrál, to je sen – tak na facebooku rozjeli velkou zvací akci. Je to skvělý pocit, euforie, jsme úplně hotoví,“ řekl 37letý Václav Nahy Hruška. Kvůli písni Hej more! se navíc bál, aby ji někdo nechápal jako rasistickou. „Je to jen ptákovina,“ podotkl.

Na jihočeském kole festivalu Porta zvítězila 12. března skupina Nahy a Bagr. Na snímku publikum, v němž byla řada fanoušků této skupiny.

V porotě seděli Pavlína Jíšová, spoluzakladatel Rangers Jiří Veisser či moderátor Vojta Vít. Ten říká, že se jim rozhodovalo příjemně. Nahy a Bagr, kteří zahráli tři vlastní písničky, měli podle něj všechny texty hodně dobré, dospělé a silné.

„Projev kapely byl suverénní, muzikantský, vyspělý a bylo i prima, že hráli na závěr, jako kdyby to tak mělo být. Mě moc nebaví poslouchat amatéry, jsem zvyklý na nějakou laťku, ale na Portě mě potěšilo, že tady máme dost dobrých ženských hlasů, mám dobrý pocit,“ zhodnotil vítěze i celkovou úroveň Vojta Vít.

Těch, kteří zaujali, bylo víc. Mirek Baldrych, známý z kapely Vedvou, vyzrálým, lehce kollerovským projevem i texty; profesionálně působil blok Adély Jonášové, jež mj. pobavila písničkou o salse a tetě Róze. Humor přinesla i vokální pětice X-tet s písní Žížala.

Na jihočeském kole festivalu Porta zvítězila 12. března skupina Nahy a Bagr. Snímek z jejich soutěžního vystoupení.Zpěvem zaujala loňská vítězka Kristína Nídlová, mj. v úpravě písně Me And God od Joshe Turnera. S nemocí bohužel bojovala Jessica Haug, objev Dětské Porty, kterou zrazoval hlas. Porota udělila dvě zvláštní uznání: získali je Veronika Vačkářová z kapely Akustic@ (výborný alt) a hráč na foukací harmoniku Otakar Studnička ze skupiny Žíznivej Slim.

Nahy a Bagr hrají tři roky, nyní v obsazení kytara, basa, saxofon. „Kluci jsou parádní hráči, já podprůměrný hráč, tady to rozsvítili,“ vyprávěl Nahy, jenž zpíval v oddílovém tričku z tábora na Líčově. Právě tam často píše písničky. „Teď mi jde o to, abych chytl rytmus, pořádně vyslovoval, abychom ve finále neudělali ostudu. Nakonec mi táta tu chalupu ještě odkáže…,“ usmál se Nahy.

Finále festivalu Porta zaměřeného na folk a country se odehraje 24. až 26. června v Řevnicích u Prahy. Jihočeské kolo našlo před dvěma lety zázemí v Českém rozhlase, organizátorka Anna Roytová si toho váží.

„Je to příjemné prostředí, které Portě sluší. Letos bylo hodně nových kapel, které dosud na Portě vůbec nehrály, což mě moc těší, protože v dnešní době je docela zázrak, že se tomu mladí věnují, že vystřelí od počítačů a začnou něco tvořit,“ řekla Anna Roytová.