Na světové hudební scéně je tato britská grind-corová legenda naprosto ojedinělým jevem, vždyť která jiná kapela podobného žánru se dokáže udržet čtvrt století na naprostém vrcholu výkonnosti a popularity?

Psal se počátek roku 1987 a je třeba vědět, že do té doby se metalová komunita s ničím tak rychlým a brutálním nesetkala. Jejich první album nazvané Scum způsobilo svým animálním běsněním na scéně doslovný šok.

Album obsahovalo 28 skladeb ve třiceti dvou minutách, přičemž se vyskytlo i několik málosekundových vypalovaček. Mnozí se vysmívali, jiní žasli a další jen nechápavě kroutili hlavou. I tak se jich po celé zeměkouli údajně prodalo 50 000 (!) kusů.

Na každém dalším albu, které tato banda vytvoří, je stále cítit neutuchající zápal a invence, se kterou přistupují k tvorbě své hudby. Zatímco před 25 lety byli Napalm Death samotnými strůjci hudebního žánru nazvaného grindcore, dnes si již pohrávají i se styly jako HC, punk, thrash, death, ale výsledkem je stále „explozivně silný nátěr“.

V úterý večer se představí v klasické sestavě: Mark „Barney“ Greenway – vokál, Shane Embury – basa, Mitch Harris – kytara, Danny Herrera – bicí. Společně s nimi se na turné představí dvě české grindové formace: Uprise a Ingrowing, přičemž v Českých Budějovicích tuto sestavu doplní prachatičtí Gride.

„Kapela Napalm Death má svoji stabilní fanouškovskou základnu a v pražských klubech už několikrát hráli. Mají k českému publiku užší vztah, protože manželka kytaristy Mitche pochází z Čech, takže jsme se domluvili i na vystoupeních v jiných městech,“ uvedl spoluorganizátor turné Tomáš Fiala. Dodal, že původně plánované prostory v Marty's clubu nedostačovaly masivnímu zájmu návštěvníků, a proto Napalm Death vystoupí od 21 hodin v sále KD Slavie