Je cigareta v rukou herce, jak ji předepisuje scénář, uměleckým prostředkem či rekvizitou, anebo ohrožuje diváky?

Zástupci Asociace profesionálních divadel České republiky se pro média vyjádřili, že v souvislosti s protikuřáckým zákonem se žádné výjimky nevztahují na divadelní představení.

Současné inscenace Jihočeského divadla, v nichž se cigareta objevuje, jsou Saturnin, Kati, Shakespeare v Hollywoodu a Je úchvatná! Jan Dvořák, který hraje dokonce ve dvou těch představeních, říká: „V Saturninovi je to předepsané. Když herec říká: Dejte mi cigaretu., nelze to vymazat. Jsou to dějotvorné věci a také určitý kolorit doby. Jít proti kouření na jevišti je zbytečné, když to chce autor.“ Jan Dvořák sám kouří ve hře Shakespeare v Hollywoodu, kde hraje bratry Warnerovy z filmové společnosti Warner Bros, doutník. „Je to značka bohatství, postavení. Nepřeháněl bych to, vždyť v divadle je vzduchotechnika,“ vysvětluje herec.

Ředitel Jihočeského divadla Lukáš Průdek má jasný postoj. (Pro Divadelní noviny) Uvedl: „Největší absurditou zákona je možný zákaz kouření na jevišti, což podle mého názoru popírá nejen uměleckou svobodu, ale v některých ohledech logiku. Například v našem novém rodinném muzikálu Kronikáři vystupuje postava Winstona Churchilla, kterého bez doutníku v zásadě nejde zahrát. Bez doutníku je to jen pán v cylindru, nikoli Winston Churchill. Budeme doufat, že se najde logický výklad nového zákona, který nás nebude nutit vytvářet v tomto ohledu protizákonné inscenace.“

V současné době se soubory Jihočeského divadla přesouvají na Otáčivé hlediště v Českém Krumlově, kterého se pro otevřený prostor tato otázka netýká. Po prázdninách ale tato otázka vyvstane. Například Východočeské divadlo v Pardubicích kouření podle scénáře ne ruší, návštěvníky však na webových stránkách divadla na inkriminované hry upozorňuje. Jana Kališová, šéfka činohry, na toto téma uvedla: "V činohře se snažíme kouření na jevišti vyhýbat, sami diváci si na to stěžují, není jim to příjemné. Co se týče nového protikuřáckého zákona, sami nevíme, jak to budeme řešit. I když je ve scénáři předepsaná scéna, kde se kouří, snažíme se tomu vyvarovat. Pokud je to nezbytné, bude to zřejmě otázka rekvizit."