Dostal se do dobré společnosti. Jsou v ní jména jako Kapitán Kid, Jan Cimický, Benjamin Kuras či jihočeská Agatha Christie, Milena Brůhová. A to díky sázce s kolegyní, která mu nevěřila, že dokáže napsat podobnou detektivku jako Jo Nesbø. Zvádl to a před pár dny za svůj literární debut Na kopci dostal Jiří Březina (33) Cenu Jiřího Marka. Po Daliboru Váchovi, letošním vítězi Literární ceny Knižního klubu je to v krátkém čase druhý velký úspěch jihočeských spisovatelů.
Že cenu získá, oznámil na síti facebook, když napodobil slavný tweet Andreje Babiše (Zítra asi něco koupím)
o koupi velkého mediálního domu. Jiří Březina 17. září napsal: „Dneska asi něco převezmu." Pár hodin poté již na svém facebookovém profilu ukázal cenu i diplom.
„Mám velkou radost, pro detektivkáře je to asi to nejlepší a nejhezčí, co může v Čechách dostat. Samozřejmě, není to Magnesia litera, ale je to moc dobré pro začínajícího autora, že o mně může někdo říct: napsal nejlepší knížku," řekl Jiří Březina.
Cenu uděluje Česká asociace autorů detektivní a dobrodružné literatury. Letos porota volila ze 16 knih, mezi nimiž se ocitly i tituly z velkých nakladatelství typu Host. Zvítězil ovšem českobudějovický rodák Jiří Březina, jehož debut vyšel v nakladatelství Motto. Příběh zasadil na Šumavu, začíná v roce 2000 nad vesnicí Výtoň, kde se u kapličky zjeví devítileté Marii anděl. Jenže čas odhalí, že to bylo jinak…
Porotu zaujalo, že čtenář krůček po krůčku odhaluje okolnosti, které zjevení doprovázely, poznává lidi z okolí Marie, údajně pověřené božím poselstvím, a seznamuje se i se zástupci církve a jejich postoji. „Čím hlouběji se ponoříme do svědectví o události na kopci, tím méně dokážeme odhadnout, kde je pravda
a jaké je jádro věci. Román je dobře napsaný a zajímavý
i námětem, který není tak obvyklý. Navíc je to prvotina, vítáme, že mládí se pouští do detektivek," řekla za asociaci Věnceslava Dezortová.
Román Na kopci, jehož první náklad i první dotisk jsou vyprodané a doprodává se druhý dotisk, líčí osud Marie Polákové a vše kolem zjevení anděla na kopci Svatý Tomáš. Když 12 let poté přijíždí na poutní místo student Milan, aby do své diplomové práce sebral materiály, zjišťuje, že se zjevením to nebude tak jednoznačné: církev ho odmítá uznat, Marie pracuje v nonstopu, kouří jednu cigaretu za druhou, nechce vzpomínat
a trpí úzkostí.
„Inspiroval jsem se filmem Ivetka a hora. Když jsem ho viděl, tak mi zůstal v hlavě. Je to dokument o zjevení, které se odehrálo v 90. letech na Slovensku, dvě holčičky viděly Pannu Marii a vzniklo poutní místo, kam chodí desítky tisíc lidí," řekl Jiří Březina.
Hodně čerpal z jižních Čech. Rád jezdí na chalupu
u Lipna, ve fantazii si při psaní nejdřív postavil příhraniční vesnici. Jako předobraz posloužila Přední Výtoň, samotné místo zjevení si představuje podobně jako kopec Marta nad městysem Frymburk.
Jiří Březina se stal třetím Jihočechem, který Cenu Jiřího Marka dostal. První byla
v roce 1997 Milena Brůhová
s knihou Tak ona spí s vrahem, dvakrát ji získal písecký autor Ladislav Beran, za knížky Vraždy v afektu a Četnická pátračka hlásí.
„Těší mě, že teď cenu dostal další Jihočech. Ocenění je milé a znamená nakopnutí do dalšího psaní," řekl Ladislav Beran. Blahopřál i spisovatel Jan Cempírek, známý mystifikací s knihou Bílej kůň, žlutej drak, která se tváří jako autobiografie Vietnamky Lan Pham Thi, přitom ji napsal on a získal Cenu Knižního klubu. „Jirko, to je bezva zpráva! Ať Tě to motivuje k psaní, protože jak říkal Karel Čapek: kdo nic nepíše, nic nenapíše," gratuloval Jiřímu Březinovi na síti facebook.
Jiří Březina se narodil 3. října 1980 v Českých Budějovicích. Vystudoval Pedagogickou fakultu UK a poté pracoval jako úředník a copywriter webových stránek. Miluje chození po horách a věnuje se elektronické hudbě.
Detektivka Na kopci je jeho prvotina. Nyní má rozepsané další dvě. Žije
v Českých Budějovicích, je ženatý, má ročního syna.
Cenu Jiřího Marka převzal Jiří Březina v pražské galerii Jazzové sekce. Ocenění se rozdávají od roku 1996, Jihočechovi ho předal předseda asociace Jan Cimický. „Bylo to milé, byl jsem tam asi nejmladší. Cena může pomoci i v případném prodeji knihy do ciziny," řekl Jiří Březina.
Jeho román bodoval rovněž mezi kritiky. Například Václav Grubhoffer chválil v našem Deníku autora za to, že dokázal napsat solidní příběh založený na dobrém nápadu. „Ústřední téma zjevení v jedné šumavské vesnici v podstatě překonalo samotnou detektivku… Debutant se představil jako poutavý vypravěč, znalec prostředí."
Teď má Jiří Březina, který za dvanáct dní oslaví 34. narozeniny, rozepsané další dvě detektivky, jednu už nakladatelství Motto ohlásilo na příští rok. A dopsal i knížku pro děti, patrně inspirován svým ročním synem Ondrou.