Jedenatřicetiletý Lukáš Průdek, který posledních devět let působí v Dejvickém divadle, bude od 1. listopadu ředitelem Jihočeského divadla (JD). Ve funkci vystřídá Jiřího Šestáka, který k 31. říjnu rezignuje. Rozhodli o tom ve středu dopoledne radní Českých Budějovic, kteří dali Průdkovi přednost před Janou Dvořákovou, ekonomickou ředitelkou JD.

Dva finalisty doporučila radním komise. Politici o nich hlasovali v abecedním pořadí, poměr hlasů pro Lukáše Průdka byl 7:3. Podle Jiřího Šestáka byli oba kandidáti kvalitní. „Myslím si, že Jana Dvořáková je znalá divadla, umí to a byla by okamžitě připravená divadlo kontinuálně řídit. Pan Průdek bude potřebovat nějaký čas na rozkoukání, ale byl jsem s oběma kandidáty ve spojení a myslím si, že vytvoří v JD silný tandem. Nemám s Lukášem Průdkem problém, v každém případě: pro budoucnost divadla je dobře, že v něm budou oba,“ řekl Jiří Šesták.

Lukáš Průdek, kterého radní již jmenovali ředitelem k 1. listopadu 2014, se podle svých slov potřebuje nejdřív detailně seznámit s provozem JD, mluvit se všemi a zjistit, jaké konkrétní problémy JD má. „Především bych chtěl, aby se JD více otevřelo ven lidem, z pohledu marketingu. Co se opery a baletu týče, mělo by se zaměřit na přeshraniční region, třeba tím, že web nemá německou mutaci. Zároveň bych chtěl, aby vznikly edukační programy, které blíže seznámí veřejnost s operou a baletem jako s žánrem,“ řekl Lukáš Průdek, rodák z Českých Budějovic a syn Josefa Průdka, známé osobnosti jihočeské opery.

Jiří Šesták, ředitel Jihočeského divadla, hledá svého nástupce.Podle primátora Juraje Thomy, který stejně jako Jiří Šesták hlasoval v prvním kole volby pro Janu Dvořákovou a ve druhém pro Lukáše Průdka, se bude muset nový ředitel mj. vypořádat se způsobem financování divadla. „A samozřejmě s výzvou typu užší kooperace s Jihočeským krajem a Jihočeskou komorní filharmonií. A bude se muset popasovat s točnou: pokud ta nynější v roce 2015 skončí a pokud policie uzná, že se staly nějaké nepravosti, nebude se tam o prázdninách hrát a divadlo přijde o peníze -  točna je pro JD významným zdrojem příjmů,“ řekl Juraj Thoma.

Výběrové řízení na nového ředitele bylo takzvaně uzavřené, což znamená, že komise odborníků přímo oslovovala potenciální kandidáty. Takto přímo osloveni byli Jana Dvořáková, ekonomická šéfka JD, i Lukáš Průdek. „Pocházím z Budějovic, v Jihočeském divadle jsem vyrostl a budoucnost toho divadla mi není lhostejná. Po delším zvažování jsem si řekl, že je to výzva a že po osmi letech v Dejvickém divadle je tohle kariérní postup, který bych chtěl absolvovat,“ řekl Lukáš Průdek.

Více informací ve čtvrtečním Deníku