Lidé z Alšovy jihočeské galerie (AJG), která dílo dostala darem od města Příbram, ji uložili do depozitáře v hangáru, kde mu dělá společnost socha Mikoláše Alše, dřevěné saně i trakař. Socha od Břetislava Bendy (1897 – 1983) budí vášně, šéfovi Alšovky chodí anonymy, ať si ještě pořídí sochy Hitlera a Stalina.

Podle vedení AJG zachovává socha paměť národa a je svědkem jedné z mála regionálních protikomunistických akcí. Alšovka stála o bronzového Gottwalda i proto, že Břetislav Benda byl jihočeský rodák z Líšnice u Milevska a předlohu sochy v Písku po listopadu 1989 zničili. „Dokladuje režimní dobu a nechci, aby se ničila paměť národa. Je to zároveň doklad regionálních antikomunistických akcí, kdy do sochy uložili dva horníci trhavinu a odstřelili ji v roce 1978, k desátému výročí okupace Československa, dostali za to devět a sedm let vězení. Nechci, aby skončila někde ve sběrně a roztavila se," řekl ředitel AJG Aleš Seifert.

Ve sbírkách má galerie i jiná prorežimní díla, například obrazy s motivy partyzánů. Vystavovat sochu ovšem AJG nechce. „Ale nemůžeme říct, že doba Klementa Gottwalda tady nebyla a že nebyli autoři, kteří tvořili pro režim," řekl Aleš Seifert.