Připravil ji tým autorů v čele Petrem Niklem, který se do Sladovny vrátil po třech letech. Jde o expozici plnou osobitých a vlastnoručně vyrobených hudebních nástrojů. Jejich autoři vyzývají návštěvníky, aby se dotýkali exponátů a nejlépe na ně 
i hráli.

„Není to výstava typu 'nedotýkejte se, prosím', ale právě naopak,“ řekl Petr Nikl. Dodal, že nástroje nejčastěji v experimentální rovině pracují se zvukem, ve dvou případech i se světlem. Nejde o klasickou výstavu. „Já tomu říkám hrací zóna. Jde o herní situace, hřiště, která jsou zabydlena nástroji různého typu, bez jejichž rozehrání ty předměty nemají smysl,“ řekl Petr Nikl. Vystaveny jsou nástroje bicí nebo strunné. Sladovna se tak proměnila v prostor svobodného snění, hraní a kouzel. Každý si může najít a vytvořit vlastní hru zvuků, světel, stínu a pohybu.

Dalšími spoluautory výstavy jsou Luboš Fidler, Jaroslav Kořán, Martin Janíček a Miroslav Šisler. „Svou tvorbou přesahují vlastní obory. Nevěnují se jen výtvarnému umění, ale také hudbě a divadlu. Sní, kouzlí, objevují nové zvukové, světelné kreace, které odvádí člověka od jeho běžné denní reality a inspirují,“ řekla ředitelka Sladovny Tereza Dobiášová.

Petr Nikl se ve Sladovně již představil. V roce 2013 přivezl interaktivní výstavu Play a děti i dospělé bavily exponáty jako zpožďovač, alikvotní motýl, chřestýš se zvuky deštného pralesa či fontána libosti. Výstava potrvá do 16. října. (čtk, vkc)