Na hlavu helmu, do ruky jezdecké kopí zvané dřevec, sednout na koně a zkusit si středověké rytířské klání. Pak si třeba jako Kelt ukovat minci. V písecké Sladovně nastoupí děti i dospělí do stroje času, který je přenese do těchto období: pravěk, Keltové, antický Řím, středověk, renesance a 19. a 20. století. Začala zde totiž hravá výstava Stroj času, která vznikla na motivy knihy Historie Evropy – obrazové putování od Renáty Fučíkové.

V každé době prožijí děti příběhy svých vrstevníků – malých lovců, princezen, otroků, mnichů, vědců, i díky kostýmům. Podle vedení Sladovny je zábavná expozice určena hlavně menším návštěvníkům od 6 do 14 let.

Létat časem lze libovolně tam a zpět, kapitánem stroje se může stát každý, kdo dosáhne na ovládací panel. Stroj bliká a hučí, jednotlivé knoflíky fungují jako žhavení, komunikátor, časovač, pohon, odlet a 'hlavní čudlík'. Každou epochou navíc provází jedna kreslená postava.

„Velikým pozitivem výstavy je, že za hrami jsou schované znalosti a informace. Lidé si odnesou poučení, aniž by na ně vykukovalo nějak školometsky z učebnice. Působí to na mě, že se zde lidé dobře baví,“ řekla Renáta Fučíková.

Expozice zůstane ve Sladovně do 26. dubna 2015.

Více informací přináší čtvrteční Deník a jeho jihočeské mutace