Třímetrová moucha sochaře Michala Trpáka sedící na okně českobudějovické Černé věže, která poutá od června pozornost turistů, si prodlouží pobyt až do konce října. Moucha je jedním z děl letošního ročníku plenérové výstavy Umění ve městě a do informačního centra přivedla už stovky zvědavců, aby o ní zjistili podrobnosti. Ještě větší pozornost poutala skupina červených koní na Sokolském ostrově, tu však poničili vandalové a srpnového konce výstavy se nedočkala.

Podle Trpáka má moucha opravdu štěstí. „Dokonale dokázala splynout se siluetou věže, takže tam vypadá úplně přirozeně a navíc je její umístění bezpečné. Takové štěstí ostatní sochy rozmístěné po městě bohužel nepotkalo,“ konstatoval.

Čtvrtý ročník výstavy pro galerii pod širým nebem připravila pětice výtvarníků v čele s Trpákem. Podle něj nebyl ročník, kdy by se něco nestalo. Jeden rok jsme dokonce sochy dali do klecí, ale ani to nepomohlo. Vandalové zničili miminko Světlany Jelenové. Letos jsme se snažili, aby to byly věci nerozbitné, nicméně koně Michala Gabriela byli natolik přitažliví, a asi trochu křehcí, že prostě nevydrželi,“ řekl Trpák. Jednomu z koní někdo ulomil kopyto a další měl prasklinu mezi očima. Předčasně museli být odstraněni, lidé je pak marně hledali.

Trpák, který je autorem známého sousoší pochodujících šedých Humanoidů na českobudějovické Lannově třídě, slibuje, že příští ročník bude. Pokaždé je vandaly otrávený a znechucený, zároveň je ale rok od roku otrlejší, takže ho prý jejich útoky už tolik nepřekvapují. „Výběr soch musí být ještě lepší než letos, musí být nerozbitné a ještě lépe ukotvené,“ konstatoval.

Zraky obyvatel i turistů od června do konce srpna poutalo v plenéru historického centra celkem pět výtvarných děl. Třímetrová laminátová moucha vážící sto kilogramů přistála v okně věže ve výšce 35 metrů nad zemí. Zejména děti měly obrovskou radost ze stáda červených koní Michala Gabriela, které běželo po trávníku na Sokolském ostrově. Jejich pohádkový příběh sledovala od Biskupské zahrady přes řeku socha Jakuba Flejšara, který z ocelových segmentů poskládal napůl sedící a napůl stojící figuru.

Příjemnou atmosféru na Piaristickém náměstí, kde se konají pravidelné trhy, dotvářela obří ocelová mandarinka a banán Tomáše Medka. Byly poskládány ze segmentů vycházejících z 3D počítačové grafiky s průhledy dovnitř ovoce. (čtk)