Jeden bude oslavou společného folkového zpívání, druhý si nadělil k 15. narozeninám špičky českého popu a rocku. Festivalovou sezonu otevřou v jižních Čechách tento víkend dvě akce: Okolo Třeboně a Musicfest Přeštěnice. Naplno se festivaly rozjedou příští víkend, který slibuje Novohradské Hraní, začátek programu na Letním parketu Holkov nebo Mighty Sounds v Táboře.

Okolo Třeboně nabídne hlavní program 26. a 27. června. V pátek se vrátí Divadlo Járy Cimrmana, s hrou Vražda v salónním coupé; v sobotu láká Jiří Suchý, kterého doprovodí jihočeští muzikanti. Dříve multižánrový festival sází letos na folk, na zámeckém nádvoří zahrají Wabi Daněk, Samson, Žalman, Jan Nedvěd, Ivan Hlas, Spirituál kvintet, Marien či Nezmaři.

Jiří Suchý.Tématem je společné zpívání a písnička. „Jsme festival, na kterém si zazpíváte. Písnička vychází z těchto nástrojů, ale na žánru nezáleží, jde o píseň, ať je to Kryštof, Chinaski nebo Paul Simon,“ řekl šéf festivalu Pavel Barnáš.

Aby si mohli diváci zazpívat, vznikne pro ně zpěvník. V něm navíc muzikanti odhalují, jak tvoří. „Písnička vypadá kolikrát velmi lehce, ale napsat ji je někdy problém. Někdy ji napíšu za hodinu za dvě, někdy za den, někdy za tři. Na jedné písni jsem pracoval, ne soustavně, celý rok, než vznikla. Ale vždycky to pro mě bylo dobrodružství,“ popsal například Jiří Suchý.

Mladým kapelám dá Třebon prostor v parku na scéně Houpací kůň. Mezi sedmi finalisty jsou Honza Jícha, Saša Niklíčková, duo Sova a Slamák, kapely Spolektiv, Qjeten nebo Choroši. V neděli přehlídku zakončí koncert ve Schwarzenberské hrobce. Zazpívá Antikvartet, jejž Dušan Vančura obnovil po 50 letech, hostem bude Stanislav Zindulka.

„Ikony 80. let jsou ve folku pořád ti hlavní. Přitom je v něm hodně nových osobností, ale mediálně se dostali víc do povědomí ti popovější. Je to škoda, protože folk je silnější, má zajímavější texty, srozumitelné pro větší dav lidí – každý si dokáže zahrát písničku s kytarou,“ řekl Pavel Barnáš.

Dušan Vančura, známý ze skupiny Spirituál kvintet, obnovil svou původní kapelu Antikvartet.

Open air Musicfest Přeštěnice začíná již zítra, to bude lákadlem místní Ticho de pre Cupé Band. V pátek a v sobotu se na třech scénách přírodního areálu představí téměř šedesát kapel a sólistů, z těch nejznámějších Chinaski, Tata Bojs, Aneta Langerová, Jiří Schmitzer, Mňága a Žďorp, Wohnout, Vypsaná fixa, Fast Food Orchestra, Rybičky 48, E!E, Horkýže Slíže, Volant či Jelen. Prostor dostanou i hudební objevy včetně vítězů soutěží Šance Muzikus nebo Expedice Přeštěnice.

„Z hlediska multižánrového jsme pořád v jižních Čechách největší. Je to 15 let, co jsem festival založil a funguje, tak jsme chtěli, aby byl program nabušený. Navíc máme novinku, divadelní scénu, kam bude vstup zdarma: dohodli jsme se s maškarním sdružením v Milevsku, které je poměrně úspěšné a daří se jim obnovit tradici zdejších maškar, že uspořádáme karneval,“ řekl producent festivalu Josef Kašpar.

Do průvodu masek se mohou zapojit i návštěvníci. Přeštěnice tak cílí na rodiny s dětmi, pro něž připravila program již loni a podle Josefa Kašpara se setkal s velkým ohlasem. Další nehudební položky zahrnují tanec zumba, filmy, ukázky práce zdravotníků jako vyprošťování z havarovaného auta či exhibici bikerů. „Letos jejich dráhu prodloužíme,“ upřesnil producent.

Musicfest Přeštěnice ohlásil první jména na rok 2015, je mezi nimi i skupina Chinaski, na snímku zpěvák Michal Malátný.Barokní noc s rejem masek, zpěvy i zahradou ozářenou svíčkami zahájí tento pátek na zámku Český Krumlov Festival komorní hudby. Potrvá do 4. července, zahrají mj. Jiří Stivín, Capella Regia, violistka Jitka Hosprová, klavírista Jan Simon a Heroldovo kvarteto nebo Jazzband Schwarzenberské gardy.

Festivalové léto propukne na sto procent příští týden. Od 1. do 4. července láká akce Novohradské Hraní, která obsáhne koncert jihočeských kapel Weekend, Parní Wanna a Pub Animals, pohádku, divadlo Strašidlo cantervillské, hravý den na palubě před hradem či malování na náměstí.

Ve středu startuje i festival Múzy na vodě, který v Českých Budějovicich na slepém rameni Malše láká na jména jako Miro Žbirka, Bára Hrzánová i Josef Laufer a kam je vstup zdarma. V pátek 3. července načnou sezonu na Letním parketu Holkov se skupinami Harlej a Alkehol. Jedním z vrcholů bude 22. srpna koncert Tří sester, areál má oproti předchozím rokům dvojnásobnou kapacitu. Příští pátek začnou i další dvě přehlídky: na táborském letišti Čápův dvůr třídenní Mighty Sounds, jenž slibuje to nejlepší z punku, ska, hardcoru či reggae, v Dačicích hudebně – divadelní série Za dačickou kostku cukru.

VstupnéOkolo Třeboně
Cimrmani: 450, 600, 700 Kč
Pátek*: 290 Kč
Sobota: 290 Kč
Neděle: 120 Kč
Permanentka: 999 Kč
Vozíčkáři: Zdarma
* V ceně není Divadlo Járy Cimrmana.

Musicfest Přeštěnice
Jednodenní: 390 Kč
Permanentka: 590 Kč
Děti do 6 let, ZTP, vozíčkáři: Zdarma
(ceny jsou z předprodeje, který končí 25. června)