Pestrý dvoudenní program připraví v pátek a v sobotu po celé republice malí umělci na happeningu ZUŠ Open. Akce nabídne možnost jak strávit Den dětí, neboť se tentokrát koná v termínu 31. května a 1. června.

Účinkující budou vystupovat v kostelech, na zámcích, v muzeích, v domovech důchodců nebo se vydají do ulic. Na 251 218 žáků ZUŠek bude prezentovat, co se naučili v rámci hudebních, výtvarných, tanečních a lite-rárně-dramatických oborů.

Na jihu Čech se můžete těšit na program hlavně 31. května, mnohdy však už nějaké akce tomuto termínu předcházely. Například přijďte na Promenádní koncert v Borovanech, na němž vystoupí od 17 h ZUŠ Borovany. Na Trhosvinensku zahrají od 15 h flétnisti a kytaristé na Buškově hamru nebo na náměstí v Trhových Svinech vystoupí od 17 h soubor Pišingr.

V Jindřichově Hradci se ZUŠ vydá na průvod, akce bude navíc spojena s bleším trhem. V Sezimově Ústí začíná program dnem otevřených dveří místní ZUŠ ve 13 h, dále zde bude koncertovat orchestr Sezimácký ZUŠband, který se přesune před kino Spektrum. V Třeboni se bude akce konat na městské pláži u rybníka Svět. Vystoupí zde hosté Trnky Brnky z Rapšachu, výtvarný obor bude malovat v plenéru a akcí bude provázet moderátor Radim Fiala.

V Českých Budějovicích se bude celodenní program konat na Sokolském ostrově, kde budou vystupovat i ZUŠky z celého kraje. V podvečer programu spolu s dětmi vystoupí Magdalena Kožená, patronka projektu.

Iniciátorem a hlavním garantem ZUŠ Open je právě Nadační fond Magdaleny Kožené. Umělkyně, jejíž hvězdná kariéra má základy také na jedné z brněnských ZUŠek, komentuje: „Je úžasné vidět 420 zapojených škol a mnoho společných projektů napříč uměleckými obory. ZUŠky opět předvedou, že jsou nepřehlédnutelnou líhní umělecké kreativity, podělí se o radost z umění a představí mnoho mladých talentů. Držím všem malým umělcům palce, pedagogům děkuji za neúnavné předávání inspirace a přeji jim zaslouženou radost z realizovaných projektů.“

Podle vedoucí projektu Ireny Pohl Houkalové jdou do akce školy s obrovským nasazením. „Každým rokem celý program projde velkým kvalitativním posunem a právě i z tohoto důvodu jsme se rozhodli termín rozšířit o jeden den,“ objasňuje.

Školy se podle organizátorů podílejí na programu i napříč regiony.

Akce se koná po republice už potřetí.

PROGRAM 31. května

České Budějovice 10 až 20 h Sokolský ostrov

Bechyně 16 až 20.30 h ZUŠ Václav Pichla

Blatná 17 až 19 h ZUŠ Blatná

Borovany 17 – 18.30 h Nádražní ulice

České Velenice 16 – 19 h Česko-rakouské komunitní centrum FENIX

Český Krumov 15 – 19 h centrum města

Dačice 9 – 18 h Palackého náměstí

Jindřichův Hradec 14 až 18 h město

Milevsko 14 – 17 h město

Nové Hrady 14 – 16 h Náměstí republiky, zámek múz a umění

Strakonice 17 – 19 h KD Boženy Němcové

Tábor 9 – 18 h Žižkovo náměstí , knihovna

Trhnové Sviny 15 – 19 h Buškův hamr, náměstí pod podloubím a Městské kulturní středisko

Třeboň 13 – 17 h rybník Svět

Velešín 14 – 18 h náměstí J. V. Kamarýta

Veselí nad Lužnicí 15 – 18 h náměstí TGM

Vlachovo Březí 14 – 17i druhý den Sokolovna

Volary 15 – 18 h náměstí, výtvarné dílny

Volyně 13 – 18 h ZUŠ Volyně, kavárna Na Dvorku

Vyšší Brod 14 – 17 h náměstí