Rád by pokračoval v tom, co považuje v tradici opery JD za přínosné. „Navzdory tomu, že je skutečně miniaturní co do počtu členů, a to ve všech složkách, pouští se i do velmi ambiciózních inscenačních projektů, například při MHF Český Krumlov. Kloubí tak téměř komorní model studiové scény s tradičním metropolitním operním domem i festivalovou produkcí. To je velmi náročné a navíc, jak je údělem oblastních scén, musí být i žánrově flexibilní. Tento základní rámec bych chtěl zachovat, od čehož se odvíjí i rozvrstvení repertoáru do několika linií,“ řekl Tomáš Studený.

Narodil se 19. listopadu 1976 v Českém Krumlově, studoval zpěv na českobudějovické konzervatoři u Inge Švandové-Koutecké, která ovlivnila i jeho další směřování k operní režii. Absolvoval ji na brněnské JAMU, na jejíž hudební fakultě nyní působí, učí i sólový zpěv na brněnské konzervatoři a má svůj soubor Ensemble Opera Diversa.

Po blamáži s angažmá dvojice Skutr, která na podzim ohlásila, že operu JD povede, načež to v březnu vzdala, našel tedy ředitel divadla Lukáš Průdek nového šéfa. Jednou 
z vizí je udržení kmenového souboru, byť představení zde hodně stojí na hostech. Podle Průdka se bez nich JD neobejde, navíc spolupráce s nimi je obohacující.

close Režijní dvojice Skutr, Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský (zleva). zoom_in „Ale může vzniknout soubor třeba i mladých zpěváků, kteří budou mít chuť do zkoušení, budou hrát jako o život 
a do diváků z nich půjde energie,“ řekl Lukáš Průdek.

Nynější šéf opery Miloslav Veselý práci svého nástupce moc nezná, ale zmiňuje, že už se o něm ví, i díky různým přehlídkám. Myslí si, že je to dobrá volba. „Je to zajímavý talentovaný člověk. Myslím, že bude oblíbený. Kolem Lukáše Průdka bude ambiciózní tým šikovných mladých lidí,“ komentuje Miloslav Veselý.

Kladně volbu Tomáše Studeného hodnotí i divadelní kritik Josef Herman. Vnímá ho jako mladého režiséra, který zná provoz divadla a má veskrze rozumné názory na to, jak se má dnes opera dělat. „Je to dobrá volba. Myslím si, že může zajistit JD umělecký směr podobně jako Skutři, a na rozdíl od Skutru ví, jak se řídí operní soubor,“ řekl Josef Herman.

Budoucí šéf opery chce budovat silný ansámbl, soudržný, s vysokým nasazením, muzikalitou a jevištní všestranností. Přeje si, aby kvalita značně přesahovala region, spolupráci s renomovanými hosty považuje za nutnou, ale i přitažlivou věc. Počítá také s programy pro děti.

V příští sezoně plánuje opera čtyři premiéry. První bude opereta Země úsměvů, dvojice Skutr zrežíruje operu Dítě 
a kouzla, na točně rodinné představení Liška Bystrouška. Čtvrtá premiéra bude český komický titul a vrátit by se mohl José Cura, měl by nastudovat Bachovo Magnificat.