Pošta pro tebe

Vzpomínkové DVD na faráře Martina Františka Vícha (1921–2008), skauta a politického vězně, který působil čtyři desítky let v Dobrši v Pošumaví, vydalo Sdružení pro obnovu Dobrše.

„Z výtěžku prodeje DVD budeme financovat pomníček, připomínající jeho působení v Dobrši a okolí,“ prozrazuje Ivo Kraml ze sdružení s tím, že DVD stojí 280 korun.

„Přesto, co všechno prožil, byl velmi laskavý a šířil kolem sebe radost a lásku, stal se významnou společenskou i kulturní osobností šumavského Podlesí,“ pokračuje Ivo Kraml.

„Proto jsme se rozhodli vydat DVD o otci Martinu Víchovi. Prostředky z výtěžku prodeje použijeme na vybudování pamětní desky od sochaře Vejdovského na hřbitově v Dobrši.“

Vzpomínkové DVD obsahuje na 500 fotografií ze života farnosti a Martina Františka Vícha, a to jak z dřívější doby, tak i z nedávné minulosti.

„Obsahuje také řadu autentických dobových záznamů, jak z České televize, tak i z nahrávky Českého rozhlasu České Budějovice. Nechybí ani elektronická podoba sborníku Na Dobrši 1967 – 2007 / List z Pošumaví 1993 – 2007, dále sborníku Ondřej Jakub de Waldt (1685 – 1752) a jeho doba i ukázky z dalších knih, kde je otec Martin zmiňován.“

Díky archivu také dostanou lidé nahrávku z předávání státních vyznamenání 28. října 2005 nebo záznamy ze mší z roku 1994 i 2008, tedy z roku, kdy Martin Vích zemřel.

Na DVD je i díl z pořadu ČT Pošta pro tebe, kdy Martina Vícha hledal jeden z bývalých spolužáků. A v televizním studiu se oba setkali.

Dvanáct zavřených

„Byl to zlatý člověk, který se dožil požehnaného věku 87 let,“ říká Josef Moltaš, dudák a lékař strakonické nemocnice, který ho dlouhodobě znal. „Zaslouží si, aby o něm lidé věděli a jeho život a osudy neupadly v zapomnění.“

Martin František Vích se narodil v roce 1921 v Dolním Újezdě. Jeho tatínek byl švec, on sám se stal zahradníkem. Přál si ale být knězem, a to se mu později vyplnilo.

„V novinách, do kterých jsem balil květiny, jsem objevil inzerát, že v Písku se otvírá internát pro pozdní kněžská povolání,“ vzpomínal Martin Vích. Po válce působil v Kongregaci bratří Nejsvětější svátosti – u petrinů v Českých Budějovicích

„Biskup Josef Hlouch nás světil 18. prosince 1949, protože se dozvěděl, že příští rok bude internován. Bylo nás dvanáct. O čtyři roky později, 18. prosince 1954, nás bylo odsouzeno zase dvanáct.“

Martin Vích byl vězněn na Pankráci i na Mírově. Musel fárat v dolech, kde utrpěl úraz s následky, které si nesl až do konce života.

Na amnestii se dostal ven v roce 1960. O sedm let později se stal farářem na Dobrši v Pošumaví, kde působil až do své smrti. Roku 2005 mu prezident republiky propůjčil Řád T. G. Masaryka.

Poslední dva roky kvůli špatnému zdravotnímu stavu nemohl žít sám na dobršské faře, ale našel zázemí v terapeutické komunitě v Němčicích. Na Dobrš stále dojížděl.

Je pohřben v Českých Budějovicích – Mladém.

Kontakt: Sdružení pro obnovu Dobrše, Dobrš č. 1, PSČ 384 73 Stachy, e-mail: sod.dobrs@volny.cz